Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ноктите се дел од нашата кожа кои не содржат крв, а составени се од протеин наречен кератин. Кога нагло ќе ја променат бојата или станат исклучително суви и кршливи, тоа треба да го сватиме како предупредување за некој здравствен проблем.

Нормалната боја на ноктите е светлорозева, иако кај некои луѓе може да биде и потемна. се додека таа боја не почне да преминува во бела, жолта, темноплава и зеленкаста нема простор за грижа, велат лекарите. Во спротивно, се советува за задолжителен преглед.

 

– Пред се, преку ноктите, како и преку косата, може да се утврди недостатокот на витамин Д. Во овој случај тие имаат бели линии или стануваат изразито суви и испукани. Белите точки исто така укажуваат на недостаток на железо или цинк. Во комбинација со жолта боја може да значи знак за некаква инфекција.

- Плавите нокти покажуваат недостаток на кислород, срцева или или инфекција на плуќата.

Бојата не е единствениот симптом за болест. Заноктиците често се знак за некој имунолошки проблем или заболување како лупус или ревматичен артритис. Озбилни заболувања на нокти се често проследени и со други симптоми.

Што е потребно да внесувате за здрави нокти

– доволно протеини преку житарки, мешунки, ореви, семенки и овес

– Витамини преку овошје и зеленчук

-минерали преку брокула, риба и лук

– пијте многу вода

Промена на боја

Бели нокти – недостаток на железо или цинк

Жолти нокти – габични инфекции, дијабетес, псоријаза и заболување на плуќата

Плави нокти – недостаток на кислород, срцева инфекција

Кршиви нокти – недостаток на витамин Д

Суви нокти – недостаток на витамин B12

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner