Првут – Кои се симптомите?

Објавено на 14 март, 2022 во 10:37

Снегулки кожа од ситни и бели големи, масни и жолти.

Лупење со чешање што се јавува на кожата на главата или веѓите или по рабовите на косата, околу ушите или носот. Причина за појава на првутот се клетките на кожата кои растат и пребрзо умираат. Некои тоа го добиваат како последица од преактивни потни члезди, други имаат превисоко ниво на габички, потоа семејна историја на болеста, алергија на храна, прекумерно потење , употреба на базни сапуни, габични инфекции и стрес. Дури и годишното време може да доведе до проблеми.

Ако првутот е масен и жолт е последица на дерматис, а суви и дебели лезии можат да потекнуваат од спроријаза на козата на главата.

Може да се лекува со посебни шампони , но прашајте лекар за совет во случај на долготрајни облици како што е себореичниот дерматитис.

Може шампонот што го користите не е соодветен за решавање на вашите проблеми. Во случај на трен првут можеби ќе мора да употребите  стероиден лусион кој се набавува на рецепт.

Четкањето на косата треба исто така треба да биде од природни влакна и се чешлате по принципот од коренот кон врвот со рамномерни движења.

Божана Ќулавкова 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.