kav miting

„Дојде време да и вратам нешто на Македонија. Таа секогаш била моја инспирација. Дојде време да им кажеме дека им дојде крајот. Нашиот почеток е нивен крај“ – ова меѓу другото го рече пред кавадарчани на предизборен митинг кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордан Силјановска-Дафкова, барајќи ја нивната поддршка. Се осврна на лошите политики на актуелната власт. Порача дека со нејзиниот избор за претседател државата ќе си го најде европското место, овде во Македонија.

sekerinska

Mинистерката за одбрана Радмила Шеќеринска  и началникот на ГШ на АРМИ генерал мајор Васко Ѓурчиновски денеска присуствуваа на воената вежба „Македонски блесок 14“ на армискиот полигон Криволак. Таа нагласи дека се прават напори за подобрување на условите за работа во армијата.

Rasn1 fn

И после 80 години од издавањето на најзначајното литературно дело на македонската литература , збирката песни ,,Бели Мугри``, нашиот сограѓанин, поет и револуционер Коста Солев Рацин не престанува да не`изненадува и инспирира. Кога мислев дека добро го познавам делото на Рацин, дојдов до некои негови ракописи, кои ниту јас, но и многубројната читателска публика, претходно, не сме ги читале.

gjorgj naslovna

„Модерна Баба Ванѓа“ која се занимава со модерна интелигенција за машинско учење и податочно рударење каде преку разни податоци се стекнува знаење кое се пренесува на машините. Вака најлесно,народски, би се објаснила компанијата која врши предвидување врз база на податоци и се вика „Elevate Global“ што ја менаџира велешанецот Ѓорѓи Маџаров, ко-основач и технички директор, реномиран универзитетски професор на „Финки“. Станува збор за стартап компанија со седиште во Скопје чиј софтвер со огромна брзина трансферира голем број податоци во применливо знаење при носење деловни одлуки.

ARMvoPOUMaca Ovcarova1

Озарени лица, насмевки и возбуда во очите. Вака ги пречекаа учениците на ПОУ „Маца Овчарова“ припадниците на македонската армија од касарната „Алексо Демневски Бауман“ во нивното училиште. Следеа громогласни радувања, гушкања и аплаузи кога припадниците на армјата ги поделија играчките што им ги купија од средства што лично ги издвоија од својата плата. И дружбата започна а можеше да трае бесконечно долго затоа што и децата и војниците ја посакуваа. Се играше пикадо.

Makradul fin

Во владиниот План за чист воздух освен градот Скопје опфатени се 16 општини во државата. Досега интервентни мерки Владата превзела во Битола, Тетово, Куманово, Кавадарци каде исто така се спроведуваат проекти за енергетска ефикасност и се интервенира преку поставување на нови топловодни системи. Вака одговори Јани Макрадули ,заменик министерот за заштита на животна средина на новинарско прашање што превзема државата за намалување на загадувањето во внатрешноста на Македонија ако се има во предвид дека вчера, среда 22 јануари во Велес се регистрирани скоро три пати повисоки вредности на ПМ 10 во воздухот од максимално дозволените концентрации. 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново