Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

DetskagradinkaCaska1

Дваесет деца, во комбинирана група, на клонот „Бамби“ на ЈУДГ „Димче Мирчев“ во Чашка престојуваат во потопли и еколошки почисти простории. Во зградата се поставени котел и ново централно греење на пелети што ги топли децата додека нив воспитувачките ги образуваат а негувателските ги негуваат. Инвестицијата чини 8.500 евра и е донација што Општина Чашка ја обезбеди од Амбасадата на Полска.

- Младината и децата се судбна и иднина за државите.Се радувам што ги подобривме условите во градинката. Децата тука ќе бидат радосни. Ним и на вработените сакам да им посакам многу успеси во работата, рече Амбасадорот на Република Полска, Војциех Тицињски.

DetskagradinkaCaska4

Градоначалникот на Општина Чашка, Горан Стојановски, се заблагодари и го потенцираше дополнителен ефект од донацијата.

- Како што е редот, прво да се заблагодарам на амбасадата и Амбасадорот. Се надевам на нови соработки. Оваа инвестиција или донација ќе придонесе заштеда на финансиски средства кои ќе можат да се пренаменуваат и насочуваат за наредни, нови, потреби на децата од овој клон на детската градинка, рече Стојановски.

DetskagradinkaCaskaPARNO

Во населбата Чашка постојат родители кои сакаат да ги запишат своите деца во градинка. Последни кои дошле и се интересирале вчера биле две млади мајки. 

Дваесетте дечиња се почетна група која според зборовите на директорката на ЈУДГ „Димче Мирчев“, Ефтимија Карбева Лукарова има можности да се зголемува.

DetskagradinkaCaska2

- Ваквите донации, како денешната, овозможуваат подобрување на условите за престој на децата во градинка. Капацитетот на клонот овде во Чашка дозволува упис во градинка на нови дечиња.Вработените стојат на располагање. Полниот капацитет на овој клон би бил со прифатени педесет дечиња, додаде Карбева Лукарова.

Дечињата денеска со чоколадни бонбони и песнички го пречекаа Амбасадорот Тицињски и неговите соработници кои им поделија подароци составени од повеќе изданија на книги со сказни и бајки, прибори за пишување и боење како и боенка од која ќе можат да се запознаат со убавините на Република Полска.

DetskagradinkaCaskaKOTEL

Освен децата во градинката, бенефит од оваа донација, ќе имаат и сала за состаноци на Советот на Општина Чашка како и канцелариите на Центарот за социјални работи, Катастарот и на Матичната службата, бидејќи сите се наоѓаат во истата зграда која доби нов котел, цефки и радијатори. /У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново