Во Велес и Кавадарци спроведена превентивна активност „Полицијата и граѓаните заедно“

Објавено на 19 август, 2022 во 14:38
Фото: Министерство за внатрешни работи

Превентивна активност под мотото „Полицијата и граѓаните заедно“, денеска, била спроведена во Велес и Кавадарци. Од страна на полициски службеници, на Градски пазар во Велес биле поделени летоци со едукативна содржина и препораки за превенција од кражби.

Фото: Министерство за внатрешни работи

– Исто така, превентивна акција беше спроведена и од полициски службеници од Полициска станица Кавадарци со цел заштита и превенција од кражби, а беа поделени и летоци со едукативна содржина, пишува во соопштението на МВР.

Фото: Министерство за внатрешни работи

Оваа активност била спроведена од отсекот за превенција и полициска станица од општа надлежност при Сектор за внатрешни работи Велес.

Фото: Министерство за внатрешни работи

Инаку, денеска, Регионалниот центар за гранични работи „Југ“ на граничниот премин „Меџитлија“ спровеле превентивна акција „Вози одморен“. Бидејќи заморот е една од главните причини за предизвикување на сообраќајни незгодин, особено во летната сезона кога многу почесто се патува, на сите возачи им биле поделени летоци со едукативна содржина.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.