Во велешка болница се лекуваат 29 ковид пациенти, се затвора ковид одделението на Физикална

Објавено на 24 февруари, 2022 во 11:03

Поради намалување на бројот на хоспитализирани ковид пациенти во ЈЗУ Општа болница Велес се затвора ковид одделението на Физикална и сите пациенти се префрлени на Инфективно одделение. Во моментов 29 пациенти се на болничко лекување од кои 17 се потврдени позитивни на коронавирусот, тројца пациенти се сомнителни и девет пациенти се со негативен тест.

-На Инфективно одделение се лекуваат 11 пациенти, на Интерно Б одделение шест и на Физикална ковид одделението 12 пациенти коишто ќе бидат преместени на Инфективно одделение, таму во моментов има 39 слободни болнички кревети, соопшти портпаролката на велешка болнца д-р Елена Левкова Ќулумова.

На Кислородна поддршка се 15 пациенти.

Во изминатите 24 часа на на болничко лекување примени се двајца пациенти и тројца пациенти се испишани како оздравени.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.