Гори Амазон: Забележан ден со најмногу шумски пожари во последните 15 години

Објавено на 26 август, 2022 во 09:48

Бројот на шумски пожари во бразилскиот Амазон достигна речиси 15-годишен максимум оваа недела, покажаа официјалните бројки, што го дава последното предупредување за растечкото уништување на најголемата прашума во светот.

Сателитскиот надзор откри 3.358 пожари во понеделникот на 22 август, што е најголем број пожари во последните 24 часа од септември 2007 година, соопшти бразилската вселенска агенција ИНПЕ. Бројката беше речиси тројна од онаа забележана на таканаречениот „Ден на пожарот“, 10 август 2019 година, кога земјоделците започнаа координиран план за согорување на огромни количини чиста прашума во северната држава Пари.

Густиот сив чад стигна до Сао Паоло, на околу 2.500 километри, а фотографиите од еден од највиталните ресурси на Земјата во пламен предизвикаа глобален гнев.

Нема индикации дека пожарите во понеделникот биле координирани, изјави Алберто Сецер, шеф на програмата за следење на пожарите на ИНПЕ. Се чини дека тие одговараат на шемата на зголемено уништување на шумите и палење, рече тој.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.