Грција руши рекорди: Најмногу туристи на Родос и Крит, главно доаѓаат од две европски земји

Објавено на 17 август, 2022 во 10:26

Грчкиот министер за туризам, Василис Кикиљас изјави дека Грција допрва ќе доживее голем број туристички пристигнувања во наредните недели.

Според министерот, се очекува во август земјата да пречекува повеќе од еден милион посетители неделно. Тоа значи дека Грција конечно ќе ги надмине нивоата на приходи регистрирани во 2019 година, пренесе ShengenVisaInfo.

„Ќе направиме рез на крајот на сезоната. Меѓутоа, ако работите се одвиваат релативно мазно, приходите од туризмот ќе ги надминат оние од 2019 година“, се вели во изјавата на министерот.

Податоците покажуваат дека патниците од големите туристички пазари ќе продолжат да придонесуваат за растот на туризмот во Грција. Двата најголеми туристички пазари – Германија и Велика Британија – веќе ги надминаа нивните нивоа пред пандемијата во јули 2022 година.

Според грчкото Министерство за туризам, туристите од Германија и Велика Британија најмногу избираат дестинации како Родос и Хања. Бројот на туристи од Германија и Велика Британија кои пристигнаа во Родос и Хања исто така го надмина обемот од 2019 година.

Притоа, министерот истакна дека со оглед на тоа што земјава за првпат ќе ја прошири туристичката сезона, бројот на пристигнувања ќе се зголеми уште повеќе.

„Туристичката сезона во Грција започна порано од кога било и ние работиме напорно да ја завршиме до крајот на 2022 година“, додаде Кикиљас.

Зборувајќи за привлекување европски пензионери кои ќе помогнат да се продолжи туристичката сезона, министерот посочи дека се работи на кампања со големи меѓународни туристички играчи во Австрија, Германија, Франција и Шведска.

За потсетување, Грција во јуни регистрирала повеќе од 3,4 милиони туристи на своите аеродроми, што е повеќе во споредба со истиот период во 2021 година кога низ аеродромите во земјата поминале само 1.198.000 патници.

„Ќе се обидеме да ја продолжиме туристичката сезона и да донесеме повеќе патници со високи приходи. Живееме во глобална криза и ќе продолжам да го кажувам тоа бидејќи некои мислат дека ова што се случува е чиста работа“, изјави претходно во август министерот за туризам.

Иако патниците посетуваат различни делови на Грција, податоците покажаа дека Акропол сè уште е една од најпопуларните дестинации. Повеќе од 16 илјади туристи од целиот свет секојдневно го посетуваат Акропол, што е рекорден број дури и во однос на периодот пред пандемијата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.