Димитров во работна посета на Австрија

Објавено на 15 април, 2021 во 07:58

dimitrov

15.04.2021

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров, од Виена ја почнува турнејата во главните градови низ ЕУ.

Во контекст на изразените австриски заложби за интензивирање на процесот на проширување на ЕУ со државите од Западен Балкан, како и ангажманот на Австрија во справувањето со КОВИД-19 пандемијата и обезбедувањето помош врз основа на принципот на солидарност.

На средбите со министерот за надворешни работи на Австрија, Александер Шаленберг и министерката за Европа и Устав , Каролине Едштадлер Димитров ќе зборува и за поддрпката која ја дава Австрија во однос на европските реформи кои треба земјава да ги спроведе.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.