Најмногу активни случаи на ковид-19 има во овие четири града

Објавено на 15 април, 2021 во 09:19

brza pomos kaj infektivna 43

15.04.2021

Изминатиот период се забележува намалување на трендот на новозаболени лица од ковид 19, сепак доколку се востанови дека се уште има потреба од тоа, рестриктивните мерки ќе останат на сила и по 20 април, информираше вчера министерот за здравство Венко Филипче.

Во моментов најмногу активни случаи во земјава има во овие градови:

Скопје 64144, активни 9161
Куманово 7818, активни 1257
Прилеп 7730, активни 1026
Битола 5509, активни 1291

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 144.111, бројката на оздравени пациенти е 119.683, на починати е 4.322, а бројот на активни случаи изнесува 20.106.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.