До крајот на месец април треба да пристигнат 200.000 вакцини од Кина

Објавено на 15 април, 2021 во 10:36

Masovno vakcinira e vo SC Boris Tra kovski 4

15.04.2021

Mинистерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека на 28 април во земјава ќе пристигнат 200.000 вакцини од Кина.

„Следната недела според најавите од „Фајзер“ на 19 април треба да пристигнат 10.000 вакцини, понатаму на 26 уште 10.000, и утрово стигна потврда од кинеската амбасада дека целокупната количина од 200.000 кинески вакцини треба да пристигне околу 28 април“, рече Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.