Матичните продолжуваат со штрајкот, Сали повикува да не водат политички битки

Објавено на 7 септември, 2022 во 09:32

Матичните лекари продолжуваат со штрајкот.

Не штрајкуваат сите матични лекари туку само еден мал дел од нив, е ставот на министерот за здравство на вториот ден од штрајкот.

Ова е наспроти тврдењата на Здружението на приватни лекари од каде што тврдеа дека најголемиот дел од матичните се приклучуваат на бојкотот на работата.

А, во меѓувреме и денес како и вчера не се издаваат рецепти и упати во ординациите и вратата е отворена само за итните пациенти.

Министерот Сали повикува за решенија на маса и без директна штета на пациентите.

„Очигледно ние како министерство не успеавме да убедиме само еден мал дел. Тоа се 25% од матичните лекари. Две од трите поголеми здруженија на матичните лекари не се дел од овој штрајк и не се вклучија во бојкотот на работата во којшто жртви се пациентите и тие го извлекуваат подебелиот крај, а не системот. Затоа што измени во системот се прават преку разговори, а не преку штрајк“ изјави министерот за здравство, Беким Сали.

Лекарите бараат зголемување на капитацискиот бод, електронско здравство, бришење на дестимулативната скала, зголемување на буџетите за специјалисти и лаборатории и за рурални амбуланти, како и да не се затвораат ординации на лекари кои сакаат да продолжат да работат над 64 години.

Штрајкот на матичните лекари се одвива во нивните ординации, но тие не издаваат упати и термини, а примаат само итни случаи.

Штрајкот на матичните лекари доби поддршка и од Комората на приватно здравство при Сојузот на стопански комори на Македонија. Оттаму велат дека барањата на матичните лекари во земјата се легитимни и реални, а системот е неодржлив, за што посочува дека се доказ големиот број проблеми кои се јавуваат.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.