Национален ден на влашката заедница, утре Ден на сесловенските просветители

Објавено на 23 мај, 2023 во 09:23

Министерството за труд и социјална политика на сите граѓани им го честита празникот 24 Мај Денот на сесловенските просветители “Св.Кирил и Методиј” и соопштува дека утре,среда, неработен ден е за сите граѓани во државата.

Воедно, Министерството соопштува дека согласно со Законот за празниците, 23 мај, (вторник), Национален ден на Власите, е неработен ден за граѓаните припадници на влашката заедница во земјава.

Министерството на граѓаните припадници на влашката заедница им го честита Националниот ден на Власите.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.