Пожари во Куманово, Липково и Старо Нагоричане

Објавено на 3 август, 2022 во 09:09

Шест пожари се случиле изминатово деноноќие на територијата на општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане, пренесе информација Регионалниот центар за управување со кризи Куманово.

Сува трева и стрништа горела во липковско Оризаре во близина на гробиштата, пожарникарите успеале да го изгаснат во 23 часот.

Во село Романовце дежурала екипа во ноќните часови каде горела сува трева. Пожар имало и во кумановските села Шупли Камен и Пчиња, во попладневните часови.

Суви дрва и трева гореле во месноста „Коњски мост” во општина Старо Нагоричане во 21 часот, вчера. Пожарот го гаселе тамошните пожарникари во две возила.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.