Пристигна нова пратка вакцини од „Фајзер“

Објавено на 18 мај, 2021 во 11:32

Пристигнаати се 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“ , информираат од Министерството за здравство.

Од нив, 4 680 се преку директен договор што Македонија го има со овој производител на вакцини против ковид-19. Според договорот, „Фајзер“ секој понеделник ќе ни испорачува од 5.000 до 7.000 дози вакцини, односно 26.000 дози предвидени за цел месец.

Останатите 4.680 дози „Фајзер“ вакцини се добиени преку трилатерални договори во рамките на програмата „Тeam Europe“. Преку оваа програма за поддршка во снабдувањето вакцини за Западен Балкан, што ја координира Австрија, во нашата држава во месец мај треба да пристигнат вкупно 19.890 дози вакцини.

Вчерашната пратка е втора по ред, а помошта која ни ја обезбедува ЕУ се вкупно 119 213 вакцини.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.