Владата ќе одлучува за намалување на ДДВ на струјата и за еколошката такса

Објавено на 21 јуни, 2021 во 16:27

Владата утре на седница ќе носи одлука за еколошката такса од 3,5 денари без ддв на горивата и намалување на ДДВ-то на струјата од 18 на 5 проценити.

-Две мерки треба да се разгледаат утре на седница на Владата и да се одлучи. Првата е за ДДВ-то за домаќинствата, од од 18 на 5% за една година, наредната да биде 10% и третата година се враќа на 18%. Ова треба да помогне при транзитот на либерализацијата на пазарот на електрична енергија кај домаќинствата, изјави министерот за финансии, Фатмир Бесими на прес-конференција.

Во однос на еколошката такса, тој потенцира дека се однесува на закон во надлежност на Министерството за животна средина.

-Зголемувањето на износот што веќе постои како законско решение, е со цел да се поддржат проекти што значат поддршка на нашата животна средина и зелената агенда. Тоа значи поквалитетен живот за идните генерации. Утре дефинитивно ќе се одлучи на седницата, додаде Бесими и укажа дека Владата не планира да се повлече за еколошката такса.

Предвидено е да стартуваат од 1 јули.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.