Владата ќе одржи вонредна седница поради рускиот напад на Украина

Објавено на 24 февруари, 2022 во 10:01

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ ја осуди агресијата која што Русија ја изведе утрово врз Украина.

-Тоа е акт на агресија, која што е недозволива. Ја почитуваме и поддржуваме територијалната незавиност на Украина. Стоиме со народот на Украина во оваа ситуација. Нудиме помош на Украина толку колку што можеме и така како што можеме да помогнеме во овие тешки моменти, рече Маричиќ.

Вицепремиерот информира дека Владата денеска ќе одржи вонредна владина седница, специјално за рускиот напад на Украина.

-Деталите што ќе правиме и што правиме ќе бидат објаснети после седницата, додаде Маричиќ.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.