Во три града нема заболени од ковид-19

Објавено на 28 мај, 2021 во 11:11

Ковид бројките полека се намалуваат, се намалува и притисокот врз болниците.

Надлежните велат дека можно е ново олабавување на мерките од идната недела.Во моментов бројот на активни носители низ градовите во земјава се намалува.Во Скопје и Куманов има најголем број , додека во Дебар, Дојран и Демир Капија нема ниту еден заразен со ковид 19.

Најмалку заразени има во:

Македонски Брод 359, Активни 3

Пехчево 268, Активни 1

Пробиштип 789, Активни 8

Валандово 666, Активни 3

Богданци 494, Активни 3

Берово 1029, Активни 3

Крива Паланка 1219, Активни 6

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.169, бројката на оздравени пациенти е 147.301, на починати е 5.369, а бројот на активни случаи изнесува 2.499.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.