Закани за бомби во „Александар Палас“, салата „Борис Трајковски“ и скопскиот аеродром

Објавено на 16 декември, 2022 во 09:42

Речиси секој ден пристигнуваат нови дојави за поставени за експлозивни направи, па така и денес. Овој пат закани за бомби биле пристигнати на адресите на хотелот „Александар Палас“, спортската сала „Борис Трајковски“, но и на скопскиот аеродром.

Полицијата е веќе на терен и се врши евакуација на вработените и присутните граѓани во овие објекти.

Сите летови на скопскиот аеродром се веќе откажани.

Oва е за првпат закана за експлозивна направа да има на меѓународниот аеродром или во некоја спортска сала.

Претходно заканите се однесуваа за образовни установи, трговски центри, но и зградите на МНР и Народната банка. Вчера имаше дури 49 дојави за поставени бомби, што е најголем број досега за едно деноноќие.

Сите претходни дојави беа утврдени како лажни.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.