Австралија нуди сезонска работа за млади туристи

Објавено на 20 јануари, 2022 во 10:12

Австралиските власти ги повикаа младите туристи од странство да прифатат сезонски работни места во земјоделството и угостителството за време на посета на државата за да се ублажи недостигот на работна сила поради ширењето на инфекцијата со Ковид 19.

Премиерот Скот Морисон рече дека неговата влада се откажува од таксата за виза од 630 американски долари (453 американски долари) за сите патници и студенти кои ќе пристигнат во Австралија во следните 12 недели и ги охрабри да размислат за работа на сезонски работни места за време на посетата.

„Посетете ја целата земја и истовремено придружете ни се на нашата работна сила и помогнете ни во земјоделскиот сектор, угостителскиот сектор и многу други делови од економијата за кои оваа работа е клучна“, рече Морисон за време на телевизиската прес-конференција.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.