Се повеќе држви се откажуваат од Евросонг!

Објавено на 7 декември, 2012 во 12:47

Се намалува бројот на учесници но, не и на посетители на музичката манифестација.

Во понеделникот започна еуфоријата за Евросонг. Ја одбележаа посетителите на манифестацијата кога за смо дваесеттина минути купија 5.500 влезници.

Од друга страна поради економската криза се намалува бројот на држви кои ќе се натпреваруваат. Први од Евросонг се откажаа Португалија и Полска. По нив дека нема да учествуваат на музичкиот натпревар во Шведска најавија и Грција и Словачка.

Имаше гласини дека е неизвесен и нстапот на Кипар но, оттаму го потврдиле своето учество. Сега е актуелно дали ќе настапат Словенија и Црна Гора. Останатите земји од регионот го потврдиле своето учество на 58-иот натпревар на Евросонг.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.