Надминете ги проблемите: Три мисли кои ќе ви помогнат да излезете од тешка ситуација

Објавено на 21 ноември, 2022 во 12:10

Сè постојано се менува во животот, а способноста за прилагодување на надворешните промени е најважна за опстанок, но и за благосостојба. Дури и кога животот не ги носи најдобрите вести, мора да бидете во можност да останете стабилни и свои.

Прекумерна самокритика – Најпредизвикувачкато нешто што можете да го направите е да се затворите во четири ѕида во тешки и предизвикувачки моменти, впуштајќи се во невоздржана самокритика. Наместо да се измачувате, да се преиспитувате, да се ставате на „обвинителна клупа“, обидете се да го изолирате искуството од некоја негативна ситуација. Станете свесни дека нешто негативно се случува сега, а потоа постепено ослободете го. Тоа нема да се случи преку ноќ, но работејќи на себе секој ден, се откажувате од се и постепено го лекувате вашето битие. Ова е лек, а самокритиката може да биде отров.

Човек троши иста количина на енергија за да се направи себеси несреќен или среќен – Се разбира, треба да го преживеете тоа што ви се случило. Станете свесни за сите настани, емоции, промени. Во човечката природа е понекогаш да се чувствувате тажни, незадоволни, лути – и треба да бидете свесни за тоа и да го преживеете. Сепак, не треба да се „давите“ во овие чувства и да останете заробени во нив. Постепено менувајте ги вашите емотивни и мисловни обрасци, искусете тага, но одлучете дека тоа не е ваш начин на живот. Наместо да ја посветите целата своја енергија на непријатни чувства, вие насочете ја кон среќата, а доброто – на работи за кои сте благодарни.

По некое време ситуацијата ќе се смири – Ненадејните промени во животот можат да не вознемират. Кога сме погодени од животните бури, тешко е да се вратиме во стабилна положба. Ако се најдете во оваа позиција, потсетете се дека ова е само една станица од вашето патување. Сфатете дека само вие можете да влијаете каков живот и иднина ќе имате. По некое време, може да забележите дека оваа бура не е толку страшна како што изгледаше на почетокот. Тие се само детали во мозаикот на животот – можете да ги промените!

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.