Нова најава за Lamborghini Huracan Sterrato (видео)

Објавено на 23 септември, 2022 во 14:01

Lamborghini веќе некое време најавува дека ќе направи сериска верзија на концептот Huracan Sterrato кој се појави пред нешто повеќе од три години.

Производството Huracan Sterrato (името се уште не е конечно), кое воедно ќе биде и последната еволуција на Huracan, ќе пристигне пред крајот на 2022 година. Дотогаш, еве ново тизер видео кое го најавува овој прв теренски Huracan.

Иако автомобилот е сè уште под обвивка, се чини дека не е многу променет откако студијата за возилото беше претставена во јуни 2019 година.

Тоа значи дека очекуваме подигнат Huracan (+ 47 mm), со два дополнителни фарови, проширени браници, пошироки траги на тркалата, заштитни елементи, шини на покривот, нови тркала од 20 инчи и модифицирана суспензија.

Најверојатно ќе биде придвижуван од 5,2-литарски V10 мотор (концептот имаше 640 КС), со погон на четири тркала и систем за управување на сите четири тркала.

Испораките би можеле да започнат на почетокот на 2023 година, но цената засега е непозната.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.