Поради падот на мрежата загуби повеќе од 6 милијарди за неколку часа

Објавено на 5 октомври, 2021 во 10:59

Поради падот на Фејсбук, Инстаграм и Вaтсап, богатството на Марк Закерберг, сопственикот на апликацијата, се намали за повеќе од шест милијарди американски долари за неколку часа.

Прво, паднаа социјалните мрежи и услугите за пораки во сопственост на Фејсбук – Инстаграм, Ватсап и Фејсбук Месинџер, а потоа слични проблеми на корисниците беа пријавени на Амазон, Тикток, Снепчет и други, пренесе Блумберг.

Кратко потоа, голем број корисници исто така пријавија проблеми со пребарувачот Гугл, а потоа настанаа проблеми со мултинационалните компании на интернет-провајдерите Т-мобиле, Веризон и АТ енд Т.

Според странските медиуми, десетици илјади корисници на овие провајдери ширум светот останале без интернет конекција.

Кон крајот на септември, беше објавена изјава на хакерски форум, на која се тврдеше дека имаат име, адреса за е -пошта, телефонски број, локација, пол и корисничка легитимација на 1,5 милијарди корисници на Фејсбук, објави „Спутник“.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.