Пристигнува GTA и за мобилните телефони

Објавено на 11 јануари, 2022 во 12:51

Take-Two, матичната компанија на популарното студио за игри Rockstar, која ги развива насловите „Grand Theft Auto“ и „Red Dead Redemption“, ја купи Zynga за неверојатни 12,7 милијарди долари во обид да пренесе некои од нејзините најголеми франшизи од конзоли и компјутери на мобилни уреди.

Во презентацијата пред инвеститорите по објавувањето на купувањето, извршниот директор на Take-Two, Штраус Зелник, ги претстави своите планови за некои од најпопуларните наслови, вклучувајќи ги Grand Theft Auto, Red Dead Redemption, BioShock и „Mafia“ се префрла на мобилни уреди и нови се додаваат функции.

За таа цел ќе користат гејмерски студија во рамките на компанијата Zynga кои активно ќе работат на овие наслови за телефони.

Take-Two, која неодамна го купи српскиот Nordeus, на овој начин ќе се позиционира како еден од најголемите издавачи во областа на мобилните игри.

Мобилното гејмање е еден од најбрзо растечките сегменти во индустријата за интерактивна забава и договорот меѓу двете компании значително ќе придонесе за неговата популарност.

Зелник не прецизираше кои франшизи ќе се земат предвид за мобилните уреди, ниту дали тоа ќе бидат целосно нови игри или само пристаништа.

Тој вели дека сè уште е во рана фаза, па сигурно ќе помине одредено време додека да видиме што подготвува овој гејмерски гигант.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.