Пронајдена џиновска жаба во Австралија, веројатно најголемата во светот

Објавено на 20 јануари, 2023 во 11:54

Австралиските чувари на паркови веруваат дека длабоко во шумата наишле на жаба што соборува рекорди.

Чуварката на паркот Кајли Греј на 12 јануари наишла на инвазивната жаба, која се заканува на австралискиот екосистем, додека била на патрола во националниот парк Конвеј во државата Квинсленд.

Греј и неговите колеги ја фатиле жабата и ја однеле во својата канцеларија и го нарекле животното тешко 2,7 килограми „Тодзила“, пренесува Хина.

Актуелниот Гинисов рекорд го држи жаба тешка 2,65 килограми, шведско милениче кое ја освои таа титула во 1991 година.

Жабите се еден од најштетните видови во земјата и сега се проценува дека бројат стотици милиони.

„Никогаш не сум видел нешто толку големо“, изјави Кајли Греј за австралиската радиодифузна корпорација.

Нејзиниот тим брзо ја фати Тодзила – за која се верува дека е жена – и се врати во базата за да ја измери.

Тие знаеја дека ќе биде тешко, но беа изненадени кога открија дека може да постави нов светски рекорд.

Греј вели дека овој џиновски примерок веројатно се префрлил на исхрана со инсекти, рептили и мали цицачи.

„Жаба со таква големина ќе јаде сè што може да собере во устата“, рече таа.

Жабите немаат природни предатори во Австралија, а отровниот вид направи хаос во популацијата на домашните животни.

Греј не е сигурен колку години има Тодзила – видот може да живее до 15 години во дивината – но верува дека таа е тука „одамна“.

Тодзила сега е еутаназирана, како што е стандардна практика во Австралија за штетници, и ќе биде донирана на музејот во Квинсленд, јавува Би-Би-Си.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.