Како да провериме дали некој сајт е безбеден за купување?

Објавено на 5 септември, 2023 во 13:01

Гледате фустан кој премногу ви се допаѓа или чевли кои се на попуст од 50 отсто. Го има и вашиот број, но има еден проблем, се е на онлајн продавница. Е тука е главното прашање, како да препознаете дали таа е безбедна и дека купувањето токму од таму е сигурно?

Ова е првото прашање кое ги мачи купувачите, безбедноста и заштитата на личните податоци. Како можете да бидете сигурни дека информациите што ги споделувате со страницата од која купувате се безбедни?

Првиот совет е да купувате онлајн преку страници на кои им верувате.  Народна банка на Србија советува дека посебно треба да се провери дали се работи за регистриран продавач или продавач што работи во сивата зона. Важно е да се внимава на сите пораки кои содржат неправилности.

Треба да бидете особено внимателни кога станува збор за нови онлајн продавници, продавници кои немаат коментари од други клиенти или кои продаваат производи по невообичаено ниски цени. Пред да направите било каква трансакција, треба да бидете сигурни дека нивните страници за нарачка користат безбеден сервер.

Постапката е едноставна – одите на страница која има формулар за внесување на вашето име, број на кредитна картичка и други информации. Ја гледаш адресата и ако почнува со „https://“, тогаш е безбеден сервер. Ако започнува само со „http://“ тогаш серверот не е безбеден и не треба да правите никакви трансакции на таа продавница. Стручен совет е да не внесувате информации кои не се потребни. Обидете се да внесете само онолку информации колку што се потребни во формуларот. Обрасците за нарачки обично имаат ѕвездичка до полето што мора да се пополни.

Тие советуваат никогаш да не чувате информации како што се броевите на кредитните картички на вашиот компјутер. Компјутерите не се безбедни и можно е да пристапите до што било на вашиот компјутер додека сте поврзани на Интернет.

„Одјавете се од сите онлајн сметки на интернет кои ги чуваат информациите за вашата кредитна картичка“. Погрижете се да изберете силни лозинки за овие типови сметки“, советуваат експертите за онлајн трговија.

Следејќи ги опишаните чекори, ќе ја зголемите безбедноста додека купувате онлајн, но и онлајн продавниците треба да преземат безбедносни мерки. Онлајн купувањето го прави купувањето лесно, брзо и забавно. НБС особено нагласува дека не се користи ПИН при купување преку Интернет, па затоа барањето за внесување ПИН директно укажува на можност за злоупотреба на податоците.

„Не испраќајте фотокопија од картичката (или друг документ) по е-пошта, во инбокс на страниците на социјалните мрежи или слично. Банките никогаш нема да побараат од вас да ги промените вашите податоци, да ја потврдите лозинката или слично преку е-пошта или порака“, велат од финансиската институција. На пример, ако добиете е-пошта која личи на порака од банка или друга финансиска институција, а која бара да ги внесете податоците од вашата картичка, сосема е сигурно дека се работи за таканаречена фишинг измама. Иднината на купувањето е онлајн купувањето, а заштитата на личните информации е првиот чекор за тоа да стане реалност, велат експертите.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.