Малината ја подобрува крвта

Објавено на 25 август, 2022 во 10:49

Малината, според народното искуство, има својство да разладува, па се користи за снижување на температура. Нејзините плодови се користат и во лечењето на астма, егзема, но и за подобрување на апетитот кај децата и рековалесцентите.

Како лек се собираат листовите и плодовите во време на дозрејувањето. Листовите се сушат на ладно и осветлено место.

Малината ја подобрува крвната слика, ја регулира работата на цревата и ги слирува болките во желудникот, а го спречува и повраќањето. Многу е корисна и за брзо трезнење!

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.