Овие три намирници треба да ги избегнувате доколку сакате убава линија

Објавено на 28 мај, 2021 во 11:55

Нутриционистите тврдат дека е клучно да се јаде вистинска храна, во вистинска количина во вистинско време. Ова значи следново: 4 до 5 оброци на ден, појадок, ручек, вечера + 1 до 2 закуски, но исто така е многу важно да се избегнува храна што лошо влијае на организмот, а во исто време и дебелее.

Чипс

Закуски, солени и слатки, најмногу придонесуваат за гоење! Тие се полни со масти кои се претвораат во шеќери, а потоа во маснотии. Тие имаат висока калориска вредност и не создаваат чувство на ситост.

Чиповите се прават од три едноставни состојки: сецкан компир, масло и сол. Преполн е со масти и рафинирани јаглехидрати. Докажано е дека чипсот расте многу, па затоа е подобро да пробате поздрава алтернатива: ситно исецкајте компири, додадете маслиново масло, малку морска сол и бибер и печете во рерна на 200 степени.

Сокови

Кога пиеме сок, имаме впечаток дека не сме направиле ништо лошо со оглед на тоа што не сме јаделе, но соковите со шеќер се можеби најдебелите. Тие не содржат никакви хранливи материи, само „празни“ калории. Покрај здебелување, тие го зголемуваат и ризикот од дијабетес.

Преработена храна

Производи од суво месо и колбаси имаат вкус на примамливост, но треба да јадете храна што содржи растителни влакна, бета глукани, целулоза и пектин. Најздраво би било да додадете авокадо наместо сланина во хамбургерот, да направите пица со зеленчук и сендвич со хумус.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.