Првиот хотел во вселената планира да ги отвори вратите во 2025 година

Објавено на 9 мај, 2022 во 12:13

Откако покажаа дека се можни туристички летови во вселената и дека има луѓе заинтересирани за вакви краткорочни патувања, љубителите на вселената наскоро би можеле да го поминат одморот во вселенски хотел.

Orbital Assembly Corp ги објави своите планови за изградба на две вселенски станици кои исто така ќе содржат простор за сместување на туристи.

Станицата Pioneer треба да започне со работа во 2025 година и ќе може да прими 28 посетители, додека малку поголемата Војаџер станица треба да ги отвори вратите за посетители во 2027 година и да прими 400 луѓе, пишува Дневник.хр.

„Нашата визија е да го направиме универзумот дестинација што луѓето ќе сакаат да ја посетат, притоа задржувајќи ги познатите елементи како што е гравитацијата“, рече шефот на корпата на Orbital Assembly, Тим Алаторе во соопштението за печатот.

Тој објасни дека станиците се замислени како хибридни, односно ќе се ужива, но и ќе се работи.

Интересно, тие најавуваат дека станиците ќе имаат вештачка гравитација која би им овозможила на гостите нормално да се движат, технологија која сѐ уште не постои на сегашните вселенски станици.

Според планот што го претставија, вселенските станици ќе се состојат од 5 модули кои ќе бидат изградени околу прстенестата основа задолжена за одржување на гравитацијата.

Успеавме да развиеме безбедна и стабилна модуларна станица која ќе генерира приходи и ќе биде профитабилна побрзо од нашите конкуренти кои се прилагодуваат на распоредот на НАСА, се вели во соопштението за печатот на OAC.

Тие додаваат дека очекуваат да генерираат приходи од комерцијални, истражувачки и туристички посети кои би траеле една до две недели.

„Кога луѓето ќе се навикнат на вселената, тоа ќе ја промени нивната перспектива на Земјата. Вселенското патување е сè уште во зародиш и се надеваме дека ќе дадеме се од себе“, рече Алаторе.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.