Синото сирење е здраво за срцето!

Објавено на 20 декември, 2012 во 11:37

Француската кујна е мајка на сите кујни…

Тие имаат одлична исхрана и уживаат во сите “нездрави” деликатеси, а сепак спаѓаат во земјите со најниска стапка на кардиоваскуларни болести.

Научниците откриле дека плавото сирење т.е. мувлосаното содржи одредени супстанци кои ги спречува воспалителните процеси во организмот, и со тоа го заштитува кардиоваскуларниот систем од болести.

Исто така, откриле и дека плавото сирење во процесот на зреење ослободува одредени соединенија кои го забавуваат развојот на артритис, како и основните занци на стареењето како што се целулитот, брчките и друго.

Дали и мувлосаното сирење е решение на “францускиот парадокс” како и црвеното вино?

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.