Јана Новотна, шампионката во дабл неколку години се бореше со ракот, а во неделата ја загуби битката со оваа тешка болест.

Долгогодишниот театарски и телевизиски актер Ерл Хајман почина во 91 година од животот. Хајман беше најпознат по улога во серијата „The Cosby Show“, каде го глумеше таткото на Бил Козби.

Британската кралица Елизабета, која владее со Обединетото Кралство и дел од земјите од Комонвелтот, веќе 65 години, в понеделник ќе прослави 70 години брак со принцот Филип, војводата од Единбург.
Додека се уште беше британската престолонаследничка, тогашната принцеза Елизабета од Велс, се омажи за морнарскиот офицер Филип Маунтбатен во лондонската Вестминстерска опатија на 20 ноември 1947 година, само две години по завршувањето на Втората светска војна.

Многумина коментираат дека овој филм на Стивен Спилберг ќе има минимум седум номинации за Оскар, за сценарио, најдобар филм, музика, режија, главни актери но и монтажа.

Октомвриската револуција е прв значен глобален настан, со која се поставија основите на блоковската поделба што одбележа речиси половина од 20-от век и кулминираше со Студената војна на иделошко ривалство меѓу поранешниот Советски Сојуз и западните држави, предводени од САД.

Гледачите на „Македонската радио-телевизија” (МРТ) може наскоро да останат без европски спортски првенства, без „Евровизија”, странски програми, филмови и без странски документарци поради натрупан долг кон Европската радиодифузна унија (ЕБУ), пренесува „Radio Free Europe Free Liberty.

 

Најново