Farskiostrovi fin

На 3 март годинава, епидемијата на коронавирус започна и на Фарските острови. Дури и два месеци подоцна, престана ширењето на новиот вирус. Стапката на закрепнување е 95 проценти – никој не почина.
Овој народ на архипелагот, во близина на Данска и Гренланд, има 52,337 жители. Помеѓу 3 март и денес, тие имаа само 187 заразени. Се опоравија 178 лица. Никој не заврши во болницата и никој не почина.

blagojlamjov fin

Швеѓаните се прилично трпеливи и тивки и никој никому не му се прави паметен туку се трудат да научат што повеќе од ден на ден. Секој е свесен дека сите поминуваат низ истата оваа ситуација и при разговор со друг не се “трујат” со неважни работи туку тајната е да се остане позитивен. Се чувствува страв и паника за коронавирусот, но не е толку изразена како што е на југословенските простори, со овие зборови ни ја опиша моменталната ситуација во Шведска, нашиот истакнат музичар, кларинистот Благој Ламњов кој веќе подолго време живее и твори во оваа земја.

naucenilekciiodKovid19 fin

Коронавирусот доведе многумина да ги преиспитаат своите приоритети во животот, но и начини на кои ние како општество ги цениме работите.
Некој на Твитер сподели неколку забелешки за тоа што нè научи пандемијата за светот во кој живееме.

veligdenskijajca fin

16.04. 2020
Вапсањето црвени јајца за Велигден е најраспространетата традиција во сиот христијански свет. Вапсањето започнува денеска на Велики Четврток. Домаќините, рано наутро, пред изгревањето на Сонцето ги бојадисуваат првите три црвени Велигденски јајца.

kralicaElizabeta fin

6.04.2020

Кралицата Елизабета Втора од Британија вечера вечер се обрати на народот на Велика Британија од замокот Виндзор, каде се повлече поради пандемија од коронавирус со нејзиниот сопруг принцот Филип.

deca fin

25.03.2020

Пандемијата го погоди секој сегмент од општественото живеење. Во момент кога не можете да ги смените околностите надвор, ви преостанува само да се менувате вие. Најголем проблем во оваа ситуација се децата. Најчестиот изговор на родителите е „Не знаеме што да им правиме“. Дали сте занеле дека децата го чувствуваат стравот на родителите, грижите, стресот и траумите во семејството. Се лажете ако милите дека децата се мали, дека не разбираат. Напротив.

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново