Велес располагаше со соодветен Дом за грижа на возрасни лица но сега тие нема каде да се сместат (ФОТО и АУДИО)

Објавено на 2 ноември, 2021 во 15:43
Фото: Поранешен хотел „Вила Зора“

Секоја вечер спасот од летните горештини пензионери  што живеат во центарот на Велес го бараат покрај фонтаната на плоштад „С`рмаале“. Дел од нив се и Стојан Бајрактаров, Јордан Ацков и Јован Ѓорѓиев. Тие под крошните на сто летните јавори и покрај водата во фонтаната меѓусебно се дружат и разговараат. Седумдесет и четири годишниот Бајрактаров и седум години помладиот Ѓоргиев живеат сами, откако нивните сопруги починаа. Ацков живее со сопругата и нему во моментов не му е приоритетно потребна помош како на неговите пријатели и на голем дел од останатите повозрасни граѓани, дел пензионери во Велес. 

Фото: Плоштад С`рмаале

-Како маж тешко  ми е да зготвам храна и да ги завршам обврските во домот како што се одржување на хигиена потоа перење и пеглање. Засега мојата внука го прави тоа но не сакам да и бидам товар. Се движам со помош на бастум откако паднав и го скршив колкот. Ги измачив децата додека закрепнав од повредите. Кога би имал градот Дом за згрижување на возрасни лица секако нам на пензионерите би ни било полесно, рече Бајрактаров.

-Сега, на 67 години, сеуште можам да се грижам за себе, за моите потреби и за домот. Но доаѓа старост и размислувам што ќе биде со мене по десеттина години. Имам  пријатели кои се повозрасни и живеат сами. Ним им треба згрижување во Дом. Добро би било Велес да го има но и да биде со пониска цена од приватните домови, на пример  во Скопје, каде се плаќа по 500 евра. Оваа цена за пензионери од Велес е превисока, додаде Ѓоргиев.

Фото: Ацков, Бајрактаров и Ѓоргиев

Со него се сложи неговиот пријател, осумдесет и три годишниот Јордан Ацков. И тој и сопругата се пензионери кои месечно добиваат пензија што изнесува по 200 евра.

-И да донесеме одлука да живееме во ваква установа, ни јас ниту сопругата, не можеме да ја платиме цената од по 500 евра. Пред три децении во нашиот град имаше Дом за згрижување на возрасни граѓани којшто одлично функционираше. Цената беше прифатлива и капацитетот беше полн. Но установата работеше во друг општествен систем, поразличен од денешниот, а тогашната држава издвојуваше многу повеќе пари за ваков вид на установи, додаде Ацков.

Велес има добра практика на град со Дом и згрижени возрасни и изнемоштени лица

Пред триесет и шест години Велес во услови на град со далеку помладо население отвори Дом за згрижување на возрасни граѓани на атрактивна локација, покрај река Вардар, со дворно место прилагодено на потребите на оваа категорија граѓани. Институцијата функционираше како дел од хотел со 60 соби и со 160 легла, на вкупна површина од 3000 м2. Опстојуваше се додека згрижените возрасни граѓани добиваа хотелски услуги и со фирмата „Вила Зора“ стопанисуваа неколку велешки фабрики. Кога последната фабриките стави клуч на влезна капија и домот се затвори.

Фото: Дел од хотел „Вила Зора“ – поранешен Дом за возрасни граѓани

Сега, кога населението во Велес ,од година во година, старее и Домот е дел од стара зграда. Внатрешноста на објектот е руинирана и прокиснува кровот. Општина Велес, во два наврати се обиде, да го продаде објектот. Но не успеа. Ни во првиот обид со цена од 1милион 135 илјади  442 евра ниту во вториот, за 10 отсто помала цена.

Градоначалникот Аце Коцевски ја знае потребата  на возрасните сограѓани кои ја имаат неговата поддршка. Но, општината не е ни финансиски моќна ниту законски овластена да стопанисува со ваков вид на објекти. Коцевски затоа бара помош од Министерството за труд и социјална политика кое преку блок дотации  помага вакви установи во неколку македонски градови. 

Фото: Градоначалник на Општина Велес, Аце Коцевски

– Според моите сознанија огромна е потребата и веднаш би можело да се згрижат околу 140 можеби и 150 возрасни велешани, бидејќи токлку има на листите на чекање за сместување во домовите во соседните општини. Единствена надеж гледам во помош преку  инвестиција од страна на државата, поточно од Министерството за труд и социјална политика. На една од последните средби што ја имав со министерката Јагода Шахпаска,  разговаравме за оваа потреба. Тогаш министерката ми сугерираше, ми препорача и ме советуваше ,Општина Велес да изготви проект за реконструкција и адаптација на објектот на поранешниот Дом за згрижување на возрасни лица. Сепак мора да се чека да биде донесен новиот буџет, за 2022 година, на министерството во кој, попрецизно во делот на капитални инвестиции, ќе биде испланирана потребната сума на средства. Потоа да се чека, Општина Велес, да дојдеме на ред, за да и бидат одобрени потребните средства за неизбежната реконструкција на објектот. Нашиот став е да ја започенеме постапка за изготвување на техничка документација, да ја доставиме до министерството и да се надеваме дека во следниот период ќе биде земена во предвид како приоритетна потребата од вака значаен објект како за Велес така и за соседните општини, додаде Градоначалникот Коцевски.

Фото: Дел од Хотел „Вила Зора“ – поранешен Дом за возрасни граѓани

Идентичен став добивме и од надлежната државна институција. Во одговорот на новинарските прашања на Дума.мк ,Министерството за труд и социјална политика, одговара дека континуирано соработува со општините со цел за  проширување на мрежата на даватели на социјални услуги за згрижување на стари лица преку основање на општински установи за вон-семејна  заштита.

„Во оваа насока ќе продолжи меѓусебната комуникација и координација со Општина Велес за создавање на услови и спроведување на постапка за основање на Дом за стари лица од страна на општината.  До овој момент Општина Велес нема поднесено апликација до Министерството за труд и социјална политика со која ќе бара изградба на старски дом, согласно објавената Програма за изградба, опремување и одржување на објекти за социјална заштита и домови за стари лица за 2021 година,“ пишува во ставот на министерството.

Фото: Панорама на град Велес

Со домот, повозрасните граѓаните на Велес и на околните општини, би решавале суштинска животна потреба

Напорите на градот, на општината, секако зависат од одлуката на министерството повторно да го стави во употреба Домот за згрижување на возрасни граѓани во Велес. А таа одлука е од особена важност како за Бајрактаров, Ѓоргиев и Ацков така и за потенцијалните 150 возрасни велешани коишто чекаат ред за сместување во вакви објекти, во останатите општини низ државата. Ако домот би го имале во својот град тогаш би решиле сериозна животна потреба освен за грижа, за нега исто така и за социјализација. И не само тие туку и генерациите на велешани што од година во година се постари а нивните деца се исселија во странство.

Тим на Дума.мк

Истражувачката приказна е изработена во месец јули 2021 година како дел од проектот „Обука за млади новинари во Западен Балкан“ на БИРН

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด