Контраспин: Апасиев без аргумент спинува дека народот е проруски

Објавено на 13 јануари, 2023 во 16:18

Резултатите од истражувањата на јавното мислење, колку и да се со стапици, сепак остануваат еден од најрелевантните аргументи кога се искажуваат ставови за мислењата или ориентираноста на граѓаните. Од неколку анкети може да се констатира дека постојат проруски чувства во РСМ , тие не се за занемарување, но исто така, факт е дека мнозинството од граѓаните сепак се прозападно и про ЕУ ориентирани, со силна нагласка на Германија и САД како на најпосакувани поединечни партнери, на кои, според последната анкета на ИРИ, опасно им се наметнаува Турција 

Пишува:Теофил Блажевски

Претседателот на Левица и пратеник во Собранието на РСМ, Димитар Апасиев во тв гостување, спинувајќи ја вистината, меѓу другото, кажа дека кај нас „народот е проруски“ ориентиран:

Спин: Тие (власта-н.з) мислат дека ни прават штета, а во суштина Левица го артикулира тоа што народот го мисли. Во ситуација кога народот е проруски расположен, Левица тоа го кажува и тие викаат – еј вие сте проруски. Не, народот е проруски, а не Левица. Зборуваме за овој глобален судир прозапад апропо судирот во Украина и Русија како на една од светските сили

[Извор: 24 ТВ/Аргумент плус – Д. Апасиев (36.мин.); Датум – 19.12.2022]

Контраспин: Лидерот на парламентарната партија Левица, Димитар Апасиев, без никаков наведен аргумент искомуницира во јавноста со тврдење дека народот е проруски и дека Левица само го артикулира тоа што народот го мисли, со што ја извртува вистината и прави спин.

Апасиев ова го кажа во контекст на прашањето дали на Левица и на нејзините симпатизери им пречи тоа што власта и СДСМ сè почесто ги квалификуваат како партија што е со некакви подлабоки врски со Русија, дека ги застапуваат нивните ставови, генерално дека се руски играчи и проруска партија.

Но, без оглед што намерата беше да покаже дека таквите етикетирања не само што не ѝ пречат на партијата, туку спротивното, спинот е очигледен поради две суштински нешта што ги кажа Апасиев. Прво, тој генерализира дека целиот народ е проруски, без да наведе аргумент, и второ, повторно не наведувајќи аргумент, не прецизираше дали и во кој сегмент народот е проруски – генерално или специфично за одредени прашања, јазична блискост, славјанство, религија… Иако, појасни дека мисли на глобалниот судир на Запад со Русија поврзан со војната во Украина. Но,  и да мислел само околу инвазијата на Русија врз Украина, без аргументи, таквата изјава на Апасиев може да се смета за спин.

За да се изрече такво тврдење, сепак треба да се поткрепи со некои факти кои не можат да бидат факти базирани на чувства од разговори со околината, со колегите, со пријателите, итн. Први по релевантност факти на коишто е упатно да се поткрепат ваквите тврдења би биле анкетите на мислењето на јавноста.

А токму кога Апасиев го изрече овој спин, во јавноста веќе беше објавено опсежното и сериозно  истражување на американскиот Меѓународен републикански институт – IRI, кое се спроведува двапати годишно во земјава и во кое има детални сегменти за надворешната политика што ја води Владата, но и за мислењата на граѓаните дали и кои земји во светот се компатибилни со националните интереси на Македонија.

Според оваа анкета(види стр 66-69) Русија е на претпоследно место, заедно со Кина во одговор на прашањето „кои од овие земји (вклучувајќи ја и ЕУ) најмногу им помагаат на македонските национални интереси“. Русија и Кина ги добија гласовите на по 4 отсто од испитаниците. На први место изби Турција со 22 отсто, на второ ЕУ во целина со 21 отсто, на трето Германија и на четврто се САД, по што следат Русија и Кина, па одговорт ниту една, итн… Исто се случува и со малку преформулираното прашање за тоа со кои земји треба да се одржуваат односи во насока на служење на интересите на земјата, а сосема јасни се и одговорите на прашањето каква треба да биде надворешнаа политика на земјата – 47 отсто само насочена кон ЕУ и Западот, наспроти 26 отсто прозападна, но да се задржат односите и со Русија, 9 отсто проруска, но да се задржат односите ос ЕУ и со Западот и само 4 отсто, исклучиво само со Русија.

Принтскрин од дел од анкетата на ИРИ

Во исто време Дојче Веле објави анкета на Галуп интернешнл спроведена во период август-октомври во над 60 земји, меѓу кои и во РСМ, при што’ исто така, најпосакувани партнери во земјава се ЕУ и САД. ЕУ од економски аспект, а од безбедносен, 28 отсто ЕУ, а 29 отсто САД. Во истата анкета се наведува дека од економски аспект Русија ја гледале како посакуван партнер 19 отсто, а од безбедносен 23 отсто од испитаниците.

Според резултатите од истражуваното јавно мислење за колективниот Запад (САД и ЕУ заедно), високи 52% од испитаниците во РСМ нив ги преферираат како економски партнери, а 57% и како партнери во сферата на безбедноста. За Русија и Кина (заедно) како за посакувани економски партнери се изјасниле 31%, а како за посакувани партнери во сферата на безбедноста 29%“, пишува Дојче Веле.

Во однос на второто прашање, појаснувањето на Апасиев за мислењата на граѓаните околу односите меѓу Западот и Русија во контекст на Украина, тука ќе наведеме уште една анкета што ја изработи меѓународната компанија ИПСОС за потребите на ВМРО-ДПМНЕ во средината на април, значи околу два месеца откако почна руската агресија врз Украина, а која беше објавена во средината на мај 2022 г. На прашањето „Која страна ја поддржувате во војната со Украина?“, одговрите биле следни:

Според анкетата, 29 проценти од испитаниците одговориле дека ја поддржуваат Украина, 13 проценти Русија, а 10 проценти двете страниНајголем број од испитаниците, сепак одговориле дека не поддржуваат ниту една од двете завојувани страни, а 10 проценти одговориле дека не знаат за кого се.

И за да бидеме коректни кон анкетите, на крајот од минатиот месец МКД,мк објави анкета на домашната агенција Маркет вижн, според која, сепак, поголемиoт дел од граѓаните не се согласуваат со санкциите кон Русија што ги спроведува Владата, како и со испораките на оружје за Украина од арсеналот на АРМ.

Сепак, дури и постари анкети да се консултираат, од 2020 година две години пред војната во Украина, како што е истражувањето на ИДСЦС, каде е наведено дека иако пораснала поддршката кон Русија, мнозинството се за ЕУ и за Западот:

Додека поддршката за Русија сѐ уште останува далеку под степенот на одобрување на Европската унија или перципираната поддршка добиена од САД, имањето добра четвртина од испитаниците кои го сметаат членството во Евроазиската унија како изводлива алтернатива за членството во ЕУ треба да испрати силен сигнал во Брисел (или Париз, кога сме на темата(стр.8).

***

Резултатите од истражувањата на јавното мислење, колку и да се со стапици, сепак остануваат еден од најрелевантните аргументи кога се искажуваат ставови за мислењата или ориентираноста на граѓаните. А од повеќето анкети што ги наведовме тука, но и генерално, може да се констатира дека проруски чувства во РСМ постојат, тие не се за занемарување, но и дека мнозинството од граѓаните сепак се прозападно и проЕУ оринетирани, со силна нагласка на Германија и САД како на најпосакувани поединечни партнери, на кои опасно им се наметна Турција во последната анкета на ИРИ. Оттука, тврдењето на Апасиев дека „народот е проруски“, е извртување на вистината, т.е. спин.

Овој напис е изработен во рамките проектот Промовирање на пристап до веродостојни вести за борба против дезинформации, имплементиран од Фондацијата Метаморфозис. Написот, кој е првично објавен во Вистиномер, e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација NED (National Endowment for Democracy). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, НЕД или нивните партнери.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด