Контраспин: Како Левица виде дека власта го поддржувала фашизмот?!

Објавено на 15 ноември, 2022 во 23:36

Политичката партија Левица, искажувајќи став околу негативното гласање на С. Македонија во Собранието на ООН за предлог резолуцијата на Русија за борба против глорификација на нацизмот, неонацизмот, расизмот…, оценува дека сето тоа се случувало во време кога такви појави се регистрираат (и) во земјава. Но, во набројувањето на таквите појави се наброени работи околу кои Левица ја извртува вистината, како што е и работата на мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања

Пишува: Теофил Блажевски

Политичката партија Левица излезе со став околу владејачката коалиција во земјава и нивниот однос кон фашизмот, при што во дел од поткрепувачките аргументи, коишто треба да го опишат контекстот, односно што се случува во земјата, може да се регистрираат спинови:

Спин: Актуелната владејачка елита, во духот на вазалскиот однос, оставајќи ги своите народни и национални интереси во трет план, послушно се солидаризираше со своите надредени и гласаше против резолуцијата во ООН која повикува на борба против современите појави на фашизам и нацизам.

Квислиншката власт одлучи да не се противи на глорификацијата на фашистичките идеи и тенденции во моменти кога:

Сведочиме на интензивно отворање на културни клубови со имиња на фашисти кои го глорифицираат нацизмот;

„Историската комисија“ врши ревизија на антифашистичкото минато на македонските партизани, со што нивната жртва се минимизира, додека дејствијата на фашистичките окупатори се релативизираат;

Измените во учебниците, односно реформите во образованието се спроведуваат согласно желбите на држава – поранешен фашистички окупатор;

Секојдневно можеме да видиме сквернавање, кршење, крадење или целосно уништување на партизанските споменици кои намерно години наназад не се одржуваат;

Високи државни функционери на соседна држава постојано искажуваат фашистички и иредентистички идеи кон Македонија.

Извор: Левица/ФБ профил – СДСМ и ДУИ согласни со ширењето на фашистичките и нацистичките идеи – датум: 07.11.2022]

Контраспин: Парламентарната политичка партија Левица искомуницира со јавноста со политички став дека „СДСМ и ДУИ се согласни со ширењето на фашистичките и нацистичките идеи“, затоа што С. Македонија гласала против усвојување на резолуција што ја предложила Русија во Генералното Собрание на ООН со наслов „Борба против глорификацијата на нацизмот, неонацизмот и другите практики кои придонесуваат за ескалација на современите облици на расизам, расна дискриминација, ксенофобија и поврзана нетолеранција“.

Иако е доста контроверзно и да се излезе со таква цврста оценка само врз база на еден политички потег, Левица има такво политичко право. Тоа е нејзин став, макар и само врз основа на гласањето во ООН во кое С. Македонија навистина гласаше против, заедно со 51 друга земја кои биле против, наспроти 15 „воздржани“ и 105 „за“ и наспроти фактот што во соопштението на партијата не се споменува дека С. Македонија бараше и вметнување амандман, со кој можеби станува појасно зошто гласала против.

Но, наместо да се задржат само на гласањето како аргумент, Левица наведува во своето соопштение неколку констатации како поддршка на основниот став (СДСМ и ДУИ профашистички), со спинувани аргументи. Констатациите се однесуваат на тоа што се случува во земјата кога се случува и гласањето во ООН и кои треба да го засилат впечатокот од главниот заклучок на Левица, дека владејачката гарнитура била, де факто, профашистичка!

Македонско-бугарските односи во центарот на вниманието

Три од спинуваните аргументи се однесуваат на актуелните македонско-бугарски односи, при што во дел се апострофира работата на заедничката комисија за историски и образовни прашања, согласно Договорот за пријателство добрососедство и соработка меѓу Скопје и Софија.

На пример, што значи аргументот дека „сведочиме на интензивно отворање на културни клубови со имиња на фашисти кои го глорифицираат нацизмот“, ако притоа не се спомене дека под притисок на јавноста (и опозицијата), државата, сепак, реагираше и Собранието донесе измени на законот кој ги регулира здруженијата на граѓани, со кои, на идните им се забрануваат такви спорни имиња, а на постоечките им е оставен тримесечен рок да ги променат имињата.

Овој полуспин во првата констатација е засилен со целосен спин во констатацијата под неа, дека „Историската комисија“ врши ревизија на антифашистичкото минато на македонските партизани, со што нивната жртва се минимизира, додека дејствијата на фашистичките окупатори се релативизираат.

Работата на ова тело, која е регулирана согласно точка 8 од Договорот, не е стигната да го заврши средниот век, за што зборуваат повеќе наслови што можат да се најдат во медиумите врз основа на изјави на самите членови во Комисијата. За тоа сведочат и насловите уште во декември 2019 година (види тука), па сè до септември 2022 (види тука). Значи мешовитата експертска комисија сè уште расправа за прашања од средниот век и ниту една изјава или друг аргумент не укажуваат дека стигнале да расправаат за прашања од дваесеттиот век, каде што спаѓаат и настаните од Втората светска војна во Македонија.

Според тоа, „Историската комисија“ не прави ревизија  на „антифашистичкото минато на македонските партизани“, ниту пак,  „релативизирање на фашистичките окупатори“ и таквото тврдење е спин, односно, досегашната расправа се ползува за извртување на вистината.

Истото може да се каже и за другите два аргумента што ги наведува Левица како констатација, од кој првиот е дека „измените во учебниците, односно реформите во образованието се спроведуваат согласно желбите на држава – поранешен фашистички окупатор“.

Иако не појаснуваат на што се однесува, Левица алудира на сегашната постапка на Министерството за образование и наука која е најавена на крајот на октомври, за евентуална промена на учебникот по историја за седмо одделение.

Овие евентуални измени се најавени како последица на „повеќе поплаки за овој учебник“, а не како резултат на работата на Комисијата. Па, сепак, дури и да се делумно, вистината е дека  главната промена во учебниците е во оној за шесто одделение во С. Македонија, и петто одделение во Бугарија. И во двата учебника се предвидуваат по пет промени, кои се усогласени со заеднички став на Комисијата, т.е. на сите 14 членови. Оваа согласност е постигната уште во 2019 година, а дури неодамна станала достапна за јавноста, откако е објавен Протоколот што го потпишале шефовите на дипломатиите на двете земји, а измените на учебниците треба да стапат во сила во учебната  2024/2025. Повеќе детали за тоа што е договорено да се препорача за менување во учебниците може да се прочита од текстот од „Призма“.

Но, во секој случај, спин е дека се менуваат учебниците во македонскиот образовен систем по желбите на држава – поранешен фашистички окупатор. Комисијата дава препораки, а потоа државите преземаат постапки само доколку се постигне целосна согласност меѓу сите учесници во Комисијата, а како што може да се види од првата препорака за менување, треба да се сменат содржини на учебници во двете држави.

Негрижата за спомениците е системски проблем

И последните две констатации кои ги наведува Левица во соопштението се во најмала рака аргументи кои немаат директна врска со нивното главно тврдење. На пример, ако може Левица да извади директен линк помеѓу децениската негрижа на државата за спомениците и спомен обележјата од антифашистичката историја на Македонија со најновото гласање во ООН, секоја чест, но, јавноста, сепак, знае дека станува збор за системска негрижа генерално, каква што се виде и на 11 Октомври во Куманово, каде се одржа централната манифестација по повод денот на независноста. Неодржувани споменици, каков што е Спомен костурницата во Куманово, има ширум земјата и нема никакви индиции дека таа појава, која се однесува генерално и на споменици на историски настани и на споменици на културата, има поврзаност со менувањето на политичкиот курс на која било владејачка структура во С. Македонија.

Последниот аргумент или оценка дека високи државни функционери на соседна држава постојано искажуваат фашистички и иредентистички идеи кон Македонијае исто така полуспин, сличен на првиот што го оценуваме. Имено, што вреди една ваква генерална констатација ако не се искаже и реакцијата – како реагираат властите во земјава, а за голем дел од таквите изјави, не за сите, често се искажува официјална реакција. Дали треба повеќе, дали треба секогаш и за секоја таква изјава да има реакција, одговорноста ја има тој што ја прави проценката, значи извршната власт. Но, да се ползува ваков аргумент како поткрепувачки доказ дека владејачката структура составена од две големи партии „СДСМ и ДУИ се согласни со ширењето на фашистичките и нацистичките идеи“, секако е извртување на вистината или спин.

Овој напис е изработен во рамките проектот Промовирање на пристап до веродостојни вести за борба против дезинформации, имплементиран од Фондацијата Метаморфозис. Написот, кој е првично објавен во Вистиномер, e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација NED (National Endowment for Democracy). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, НЕД или нивните партнери.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด