Контраспин: Причините за блокадите се во Софија,а не во Скопје

Објавено на 1 февруари, 2023 во 15:47

Иако може да се дискутира за техниката на водењето на македонската политика во секојдневните односи со Бугарија, причините за новите блокади не се во Скопје, како што тврди ВМРО-ДПМНЕ. Бугарија има свои цели што сака да ги оствари во рамките на билатералните односи со РСМ, користејќи го притоа и евроинтеграцискиот процес и факт е дека во тие цели спаѓа и остварување на тезата дека не постоеле Македонци до 1944 година, како и тезата дека Бугарите во Македонија биле и сè уште се системски репресирани. Со вакви стратешки цели, вклучувајќи го и повлекувањето на нивниот амбасадор, ни мека, ни тврда политика кон Софија нема да даде резултат. Резултат може да донесе единствено мудра, промислена и единствена политика

Пишува:Теофил Блажевски

Во соопштение на ВМРО-ДПМНЕ, кое е сублимат и на изјави на високи функционери на партијата, може да се препознае спин:

Спин: Попустливоста кон Бугарија поттикната поради штитење на криминалот на Ковачевски и Ахмети донесоа нова блокада, се прифатија што бараше Бугарија, а ескалираа  односите.

ВМРО-ДПМНЕ апелираше навреме да се реагира со протесни ноти и цврст став, СДС молчеше. Неколку пати до сега Македонија е понижувана или навредувана од страна на бугарски политичари, ВМРО-ДПМНЕ осудуваше, но владата е таа која има политичка моќ, и таа молчеше и дозволи провокациите да одат до недоглед.

И сега кога имаме напади, негации и омаловажувања, од Ковачевски и Османи имаме само бледи говори без реална акција, секогаш кога власта попушта на понижувања има некој криминал кој сакаат да го сокријат. Со СДС, Ковачевски и Османи имаме само несигурност, понижувања и блокади. Недржавничкиот однос кој власта го покажува на дело е најголемиот пораз кој може да и се случи на Македонија.

[Извор: ВМРО-ДПМНЕ – Соопштение/веб ; Датум: 26.01.2023]

Контраспин: После неколку изјави на високи функционери и пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, партијата излезе со соопштение во јавноста со извртена вистина, т.е. спин, дека попустливоста на Владата, претставена од премиерот Димитар Ковачевски и Бујар Османи ѝ донеле на државата нови блокади од страна на Бугарија.

Ставот реферира на последните изјави од бугарски официјални лица, шефот на нивната дипломатија Николај Милков, потоа претседателот Румен Радев и други, дека РСМ се соочува со ново вето ако не ги почитува правата на Бугарите во Македонија, а сето тоа поврзано со најновите заострувања на односите од Софија кон Скопје, после претепувањето на охриѓанецот Димитар Пендиков.

Настрана „дребулиите“ од типот што претепаниот не е претепан од државата, туку од причини кои сè уште се расветлуваат, настрана и од фактот дека претепаниот бил и активен член на ВМРО-ДПМНЕ до скоро, како и непотврдените информации дека еден од тепачите, исто така, има и бугарско државјанство, како и многу други детали врзани со овој случај, тврдењето дека попустлива политика на државата е причина за ригидното однесување на Бугарија, е спинување за вистинските причини за таквата политика.

Внимателност не е синоним за попустливост

Она што ВМРО-ДПМНЕ го вика попустливост во соопштението се однесува на фактот што неколкупати досега државата реагираше внимателно кон повеќето провокации, па „петпати“ одмеруваше да реагира со изјава, дипломатска нота или друга форма на протест кон претставници на или од Бугарија, за навредливо или несоодветно однесување кон Р. С. Македонија или нејзини државјани.

Тоа се однесува, на пример и на настанот од пред неколку недели кога среде Скопје во организација на радикалната парламентарна партија предводена од Костадин Костадинов и европратеникот од ВМРО-БНД, Ангел Џамбаски, беше одбележана смртта на Мара Бунева, со екстремни навреди кон Македонија и Македонците среде Скопје, при што полицијата не презеде никакви насилни акции да го спречи таквиот собир.

Но, тоа се однесува и на решението дали на некој граѓанин на Бугарија, па макар бил и претставник на политиката, ќе му биде забранет влез на територијата по препораката од претседателот Стево Пендаровски, по одржан Совет за безбедност и за ова прашање. Може да се дискутира дали ставот на државните лица или институции е премек или е остар, но да се тврди дека заради мека политика на претставници на РСМ доаѓаат нови блокади од Софија, едноставно не е вистина.

Бугарија и нејзините стратешки цели кон РСМ

Ова им е јасно на сите посериозни лица што продефилираа деновиве низ медиумскиот простор кај нас, без оглед дали се поранешни претставници на политика блиски до ВМРО-ДПМНЕ  или и на други поранешни дипломати, а тоа им е јасно и на претставниците на опозицијата, бидејќи и тие ја застапуваат истата теза, дека причините се во самата политика на Бугарија кон Северна Македонија. А таа се заостри само една година по потпишувањето на Договорот за пријателство и соработка од 2017 година, па после двегодишното вето кое траеше се до усвојување на Преговарачката рамка со ЕУ во 2022 година, сега повторно се активираат заканите за вето или прекинување на соработката.

Бугарија, видливо е, има свои цели што сака да ги оствари во рамките на билатералните односи со РСМ, користејќи го притоа и евроинтеграцискиот процес и видливо е дека во тие цели спаѓа и остварување на тезата дека не постоеле Македонци до 1944 година, како и тезата дека Бугарите во Македонија биле и се, системски репресирани и поради тоа се бара да влезат и во Уставот.

При остварување на овие цели, исто така, е видливо дека Бугарија стратешки ги користи механизмите на пренагласување на наводната неволност за решенија кај македонскиот дел од заедничката Комисија за историски и образовни прашања, како и формирањето и работата на бугарските клубови во РСМ со имиња кои во историјата биле соработници на фашистичките и нацистичките земји од Втората светска војна. На тактички план се ползува секоја инцидентна или полуинцидентна ситуација, од кршење на стакла на тие клубови, измените на законот за здруженија на граѓани, до претепувањето на лицето Пендиков. Но, не смее да се заборави и на последиците од дејствување поттикнато од трети држави, односно влијанието на Русија и нејзината политика на ползување на лошите македонско-бугарски односи, за што зборуваше претседателот Пендаровски по последниот состанок на Советот за безбедност, а вчера реагираше и поранешната шефица на бугарската дипломатија Екатерина Захариева.

Одговорите за блокадата се во Софија, а не во Скопје

Затоа, кога се зборува за реакциите на македонската официјална политика, не смеат да се заборават сите овие елементи, па дури и фактот дека Бугарија повторно нема влада и повторно на пролет ќе оди на нови вонредни избори, а македонското прашање секогаш била добра предизборна тема. Оtтука, може да се зборува, на пример, за „несмасности“ во изјавите на Османи во Софија во интервјуто за БТВ, особено кога станува збор за тоа дека им верува на родителите на Пендиков, а не го интересира истрагата (за што вчера во Скопје мораше да се дообјаснува), но и други изјави околу тоа што е говор на омраза, но не може да се зборува дека неговото итно патување во Софија е чекор кој довел до нови блокади.

Во иста насока, може да се зборува дали од тактички причини Владата или МВР ќе соопштат однапред на кои лица ќе им биде забранет влез во земјава на 4-ти февруари за одбележување на раѓањето на Гоце Делчев, може да се зборува дали и кога македонското МНР треба да упати вербална нота или писмен демарш и кои се разликите од едното или од другото, дали ќе ја повика амбасадорката во Софија на консултации во Скопје како возвратна мерка на несоодветната и  непропорционална одлука од Бугарија и редица други прашања, но никако не може да се тврди дека овие политики се попустливост кои доведуваат до нови блокади.

Зашто, ќе повториме, причините не лежат во политиките на Северна Македонија, туку во желбата соседна Бугарија да ги оствари своите стратешки цели во односите со Македонија, односно причините се бугарската политика, што го покажува и повлекувањето на нивниот амбасадор.

Оттука, таквото тврдење во јавната комуникација со граѓаните, дека попустливоста била причина, е извртување на вистината, т.е. спин.

Овој напис е изработен во рамките проектот Промовирање на пристап до веродостојни вести за борба против дезинформации, имплементиран од Фондацијата Метаморфозис. Написот, кој е првично објавен во Вистиномер, e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација NED (National Endowment for Democracy). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, НЕД или нивните партнери.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด