Ниту потврдено, ниту одречено регрутирањето доброволци од страна на Вагнер во регионот

Објавено на 7 март, 2023 во 16:24

Вагнер групата е приватна воена компанија, со изразени врски со руската влада, чиј сопственик е Евгениј Пригожин, именуван како „готвачот на Путин“ поради бројните зделки поврзани со подготовка и продажба на храна во и околу Кремљ. Втора значајна фигура на Вагнер е Дмитриј Уткин, поранешен припадник на специјалните сили на ГРУ – руската воена разузнавачка служба. Вагнер е таму каде што е и военото присуство на Русија, но со тивко делување, чија вмешаност е негирана од руската влада. Интензивното споменувањето на Вагнер групата во Србија започна во декември 2022 година, кога се појавија вести за неколку српски доброволци кои веќе се обучуваат за борба во Украина. Во центарот на Белград на 14 јануари беше откриен мурал во кој се слави Вагнер.  Во исто време медиумите објавија непотврдени информации дека во главниот град на Србија е отворен културен центар на Вагнер групата

Пишува: Весна Коловска

Паравоената група Вагнер преку платен оглас што се појави на 5 јануари на порталот на српски јазик Russia Today Balkan, повика на регрутирање на сите потенцијални волонтери од Србија во војната во Украина.

Под насловот „Вагнер објавува оглас за волонтери, условите се повеќе од примамливи“, објавата содржеше детали за условите за учество во војната, заработката и обуката. Огласот, што, според српските медиуми покрена серија реакции, набргу го снема од веб-страницата на РТ Балкан.
Српскиот претседател Александар Вучиќ, во интервју за националната телевизија „Хепи“, луто го коментираше огласот.

Зошто вие од Вагнер, повикувате некого од Србија кога знаете дека тоа е спротивно на нашите правила?!, реагираше Вучиќ, потсетувајќи на Законот од 2015 година со кој секое учество во странски војски се смета за кривично дело.

Оваа реакција следуваше по редица настани, по кои во повеќе наврати беше поставено прашањето – каде во Србија и регионот делува Вагнер групата, чие паравоено дејствување е потврдено на украинскиот фронт, но и во Африка и некои други земји?

Вагнер групата е приватна воена компанија, со изразени врски со руската влада, чиј сопственик е Евгениј Пригожин, именуван како „готвачот на Путин“, поради бројните зделки поврзани со подготовка и продажба на храна во и околу Кремљ. Втора значајна фигура на Вагнер е Дмитриј Уткин, поранешен припадник на специјалните сили на ГРУ – руската воена разузнавачка служба. Вагнер е таму каде што е и военото присуство на Русија, но со тивко делување, чија вмешаност е негирана од руската влада. Неколку месеци по почетокот на војната во Украина, во септември 2022 година, Вагнер јавно се декларираше дека е основан со цел „да ги брани интересите на Русија“.

Во некои африкански земји, тие дури и неуспешно се обидоа да организираат политички кампањи и иницијативи за лобирање.

Центар на Вагнер во Белград

Интензивното споменувањето на Вагнер групата во Србија започна во декември 2022 година. Тогаш се појавија вести за неколку српски доброволци кои веќе се обучуваат за борба во Украина. Во центарот на Белград на 14 јануари беше откриен мурал во кој се слави Вагнер.  Во исто време медиумите објавија непотврдени информации дека во главниот град на Србија е отворен културен центар на Вагнер групата.

Се работи за руско-српскиот културно-информативен центар за пријателство и соработка „Орли“. Но, наводниот шеф на „Орлите“, Александар Лисов, ги негираше информациите за отворањето на центарот во Србија. Тој изјави дека неговиот центар работи само во Санкт Петербург, каде што групата Вагнер обезбедила простории за оваа организација. Иако на руско-српскиот центар „Орли“ бесплатно му беа дадени просториите на Вагнер, Лисов тврди дека Вагнер „никако не им помага“ во собирањето информации за руските либерали во Србија и дека „Орли“ „тоа го прави сам“.

Покрај користењето на просториите, ние немаме друга соработка со нив (Вагнер) – ниту финансиски, ниту воопшто, тврди Лисов.

Српско – руска соработка преку Вагнер

Веста за отворањето на центарот во Белград се појави откако лидерот на српска ултрадесничкарска организација „Национален фронт“, Дамјан Кнежевиќ, се врати од посетата на штабот на војската на Вагнер во Санкт Петербург.

Кнежевиќ, се најде во информативното видео за посетата на Вагнер. Тој зборуваше за поддршка и помош од Русија.

Мораме да ја изразиме нашата поддршка за Русија, но тоа е и голем дел од нашата поддршка за Србија. Мора да обезбедиме најголема можна соработка и помош од Руската Федерација. Ова е и помош од руската армија во случај на конфликт на Косоворече Кнежевиќ.

По неговата посета избувнаа тензии и барикади на Косово, а Кнежевиќ организираше протест за поддршка, во кој ги повика Србите не само од Србија, туку и од Босна и Црна Гора, да се соберат на косовскиот граничен премин Јариње на 18 декември. Протестот беше организиран под слоганот „Молете се на Бога и држете се до Русија“. Косовските медиуми напишаа дека забележале обележја на Вагнер групата заедно со руското знаме. Видеото од тој протест го објави групата Вагнер на својот канал Телеграм со коментар:

Патриотска акција во Белград во услови на влошување на ситуацијата во Косово.

Косовската претседателска, Вјоса Османи во интервју за лондонски Телеграф предупреди дека платениците на руската група Вагнер соработуваат со српските паравоени сили за шверц на оружје и воени униформи без амблеми на Косово. Османи вели дека оваа операција има за цел да создаде терен за евентуален хибриден напад од Србија за преземање контрола на територијата на Косово.

Претходно, министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Селмо Цикотиќ, во изјава за Радио Слободна Европа (РСЕ) од 9 јануари потврди дека разузнавачките податоци укажуваат на присуство на групата Вагнер во таа област.

Меѓутоа, Вук Вуксановиќ од Белградскиот безбедносен форум на прашањето на Вистиномер за присуството на Вагнер во регионот, вели дека за тоа зборуваше и косовскиот премиер Албин Курти.

Сепак, видовме само неколку десничари со капи на Вагнер. Приштина ова го користи само со надеж дека ќе го претстави Белград како посредник на Москва за потенцијално да ја добие наклоноста на Западот во дијалогот меѓу Белград и Приштина. Во Македонија засега не гледам докази или индиции за присуство на оваа групани одговори Вуксановиќ.

Вуксановиќ: Нема масовно присуство на Вагнер

Тој смета дека не може да се зборува за масовно присуство. Како што вели, се појавија мурали во Белград, десничари кои го посетија нивното седиште во Русија и за оглас „маскиран како медиумски текст кој мораше да се повлече, најверојатно како резултат на интервенцијата зад затворени врати на некој од српското претседателство“.

Во однос на евентуалното регрутирање на поединци за бојното поле во Украина или на друго место, вели дека тоа е секогаш проблем за локалните безбедносни служби, но додава и дека платеници од овие области секогаш ќе постојат.

Досега, се чини дека Вагнер сакаше потенцијално да ја исплаши руската заедница во Србија да не биде критична кон руската влада, но уште поважно од тоа, да се промовира како глобално релевантна формација. За земјите како Србија би бил голем ризик доколку се обидат истото што се обиделе во Африка да организираат политички мрежи и кампањи, што во Србија, каде што има симпатии кон Русија во јавното мислење, би било проблем за српската влада доколку се обиде премногу силно да се сврти кон Запад. Ова е сè уште во доменот на теоријата, бидејќи нема индикации дека во моментов имаат сила за такво нешто и локалните елити не би го дозволиле тоа. Тоа не би го дозволиле ниту поради заканата што би ја претставувала за нив, ниту пак, сакаат да привлечат притисок од Западот, анализира Вуксановиќ.

Дали Р.С. Македонија е на мапата на Вагнер?

Маргинално е присуството на групата Вагнер во Македонија, е ставот на професорот на Воената академија, Методи Хаџи Јанев. Иста е оценката и за евентуалната регрутација на доброволци од Македонија, кои би се бореле на страна на Русија во Украина.

Мислам дека нема присуство и многу слично, како и со дезинформациите, Белград, Подгорица и Бања Лука се базените каде оваа поддршка е поголема. Ако има македонски државјани кои би се регрутирале за таму или веќе се регрутирани (иако не е исклучено и преку Бугарија или други земји заради целата либерализација и глобализација), тоа најверојатно би било оттаму, оценува професорот Хаџи Јанев.

За него значајно прашање е отпорноста на македонското општество кон овие процеси, за кои оценува дека е многу мала.

Ние имаме многу посериозни работи каде отпорноста, или би рекол жилавоста на системот крахира, а за оваа категорија на опасност не верувам дека имаме некоја научена лекција од случајот со ИСИС. Земете ги сајбер нападите, хибридните закани и слично, паралелно со бранот на борци кои заминуваа своевремено во редовите на ИСИС и ќе видите дека не може да се идентификува посебен протокол во целокупниот систем за управување со кризи кои би работел на превенција или одвраќање на вакви појави. Ако има таква појава, најверојатно тоа се волци самотници, кои се или регрутирани онлајн, или пак, се регрутирале онлајн, преку некој од каналите на социјалните медиуми или ехо ќелиите и форуми на портали, смета Хаџи Јанев.

Во време на интензивни геополитички промени во регионот, состојбата на Косово, кога македонскиот државен врв секојдневните дојави за поставени бомби ги именува како хибридна војна, Пригожин објави дека не делуваат во регионот.

Вагнер не работи во Србија и нема контакти во таа земја. Гласините за соработката на Вагнер со Србија се целосно неосновани, соопшти службата на Евгениј Пригожин на социјалната мрежа Телеграм.

Белградскиот адвокат Чедомир Стојковиќ, групата Октобар и партнерските здруженија на Украинците и Русите, ја обвинија групата Вагнер за регрутирање српски државјани за учество во руската инвазија на Украина. Поднесоа кривична пријава против рускиот амбасадор во Србија, директорот на Безбедносно информативната агенција (БИА) и против лица од десничарската организација Народна патрола, која ја поддржува руската паравоена група Вагнер.

Значи, работите се многу јасни. Групацијата Вагнер е основана за да мобилизира луѓе во странство, надвор од границите на Русија. Тоа е првиот факт, а вториот е дека граѓаните на Србија биле регрутирани да војуваат. Несомнено е дека Вагнер е активен во Белград и Србија и дека ги мобилизира своите граѓани, а несомнено е дека се вмешани и одредени членови на дипломатскиот кор, изјави Стојковиќ.

Вишото јавно обвинителство во Белград ги отфрли кривичните пријави оценувајќи дека „наводите се засноваат на неосновани тврдења и низа претпоставки“.

Овој напис е изработен во рамките проектот Промовирање на пристап до веродостојни вести за борба против дезинформации, имплементиран од Фондацијата Метаморфозис. Написот, кој е првично објавен во Вистиномер, e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација NED (National Endowment for Democracy). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, НЕД или нивните партнери.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด