Дезинформација е дека 90 проценти од починатите се вакцинирани

Објавено на 10 декември, 2021 во 10:01

Фејсбук објава без докази и извори од релевантни институции, шири невистини дека 90 проценти од починатите овој месец се вакцинирани, додека анализите на Министерството за здравство покажуваат дека 79 отсто од починатите и 69 отсто  од новозаразените во изминатите  4 месеци се токму невакцинирани лица

Рецензираме пост на Фејсбук во којшто се  изнесуваат дезинформации дека најголем број од починатите овој месец се лица кои примиле вакцина, наспроти статистиките кои покажуваат сосема спротивни наоди. Деновиве Министерството за здравство ги објави најновите податоци за новозаразените и починати од ковид-19 за последните 4 месеци, но и истражување за целиот период од почетокот на пандемијата, во кои јасно се укажува дека на најголем „удар“ од вирусот се токму невакцинираните.

Знаете ли дека 90 проценти од починатите овој месец примиле вакцина?, стои во наведениата Фејсбук објава.

Ваквото тврдење е целосно невистинито и непотрепено со докази, со намера да ги поттикне антивакциналните ставови и да ги одврати граѓаните од имунизација, а сето тоа во период на појава на нов сој на коронавирусот, како што е омикрон за кој се вели дека е многу позаразен.

Вистинската слика во земјава е сосема спротивна на ова паушално тврдење, бидејќи според официјалните податоци во најновата анализа на Министерството за здравство, објавена на 3 декември 2021 година,  69 отсто од позитивните случаи се невакцинирани лица, а нивниот број меѓу починатите изнесува  79 отсто.

Анализата се однесува на периодот од 6 август заклучно со 2 декември годинава. За вакцинирани се сметаат лицата кои примиле две дози вакцина и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза.

Во период од 06.08 до 02.12.2021 на територијата на државата 60.772 граѓани се позитивни од тестирани на ковид-19. Од нив 31 отсто биле целосно вакцинирани, односно 19.025 лица. Голем е бројот на невакцинирани граѓани кои се заразиле со ковид -19. Според статистика за изминативе месеци, 41.747 граѓани, односно 69 отсто од позитивните на ковид-19 не биле вакцинирани. Смртноста кај невакцинираните е драстично поголема. Во анализираниот период, од вкупниот број починати со ковид-19, 79 отсто биле невакцинирани, а 21 отсто примиле вакцина. Според анализите, починатите имале повеќе комбинирани хронични заболувања, стои во соопштението на Министерството за здравство.

Здравствените власти, исто така, укажуваат на безбедноста на вакцините и апелираат граѓаните да се имунизираат за да се постигне колективен имунитет.

Ефикасноста на вакцините и спречувањето на тешки последици и смрт,  е потврдена и во истражувањето на Министерството за здравство, предводено од  д-р Харис Бабачиќ, магистер по епидемиологија и докторант-истражувач на Институтот Каролинска (Стокхолм, Шведска), во соработка со Жаклина Чагороска од Управата за електронско здравство при Министерството за здравство.

Во првичната сеопфатна анализа за ефективноста на вакцините во спречување хоспитализација и смрт кај македонската популација биле следени сите корисници на националниот електронски здравствен систем „Мој термин“ од денот на првата регистрирана вакцинација (15 јануари 2021) до 30 септември 2021 година. Вклучени се вкупно 1.886 124 граѓани, на возраст од 11 години и постари,  од кои 779 558 вакцинирани испитаници кои примиле барем една доза вакцина и 1.106 566 невакцинирани испитаници. Од популацијата 41.33 отсто биле вакцинирани со барем една доза, но повеќето (37.78 отсто) биле целосно вакцинирани со две дози. Најголем дел од испитаниците ја примиле вакцината BNT162b2 на производителот „Pfizer/BioNTech“ и вакцината „CoronaVac“ на производителот „Sinovac“.

Анализата покажува дека вкупно 30.136 лица биле хоспитализирани  од почетокот на епидемијата во Северна Македонија (26.02.2020) до 30.09.2021, од кои 6.542 починале (21.708 % од хоспитализираните). Просечната возраст на хоспитализираните изнесува 61 година, а 56.5 отсто од нив биле мажи. Од хоспитализација до смрт поминувале во просек 14.8 дена, а половина од испитаниците умреле во рок од осум дена по хоспитализација. Сите тие кои биле хоспитализирани пред да бидат вакцинирани со прва доза, биле класифицирани како невакцинирани случаи, се наведува во анализата.

И од почетокот на годината, состојбата не е променета, односно од вкупно 16.691 хоспитализации, дури 15.577 се регистрирани кај невакцинирани лица. Од вкупно 3.947 регистрирани смртни случаи во периодот 15.01.-30.09.2021, само 179 смртни случаи биле регистрирани кај целосно вакцинирани лица (0.0251 отсто), за разлика од невакцинираните чија бројка изнесува 3.642 смртни случаи  (0.329 отсто).

Постарата возраст и машкиот пол, како што се наведува во истражувањето, значително ја намалуваат ефективноста на вакцините. Граѓаните на возраст од 65 и повеќе години имале околу 76 отсто поголем ризик да бидат хоспитализирани од оние под 65 години, а мажите  околу 23 отсто поголем ризик од хоспитализација од жените. Според анализата, сите вакцини покажале висока ефективност, над 91 отсто во спречување смрт од ковид-19.

И новите извештаи на ЦДЦ (овдеовде) потврдуваат дека невакцинираните во САД имаат 11 пати поголеми шанси да умрат од ковид-19, наспроти оние што се вакцинирани. Од април до јуни годинава невакцинираните  сочинувале 95 отсто од случаите на ковид-19, 93 отсто од хоспитализациите и 92 отсто од смртните случаи, а од јуни до јули статистиката е следна: 82 отсто од случаите, 86 отсто од хоспитализациите и 84 отсто од смртните случаи.

Податоцитe на страницата на Our World in Data за смртност со статус на вакцинација што ги објавува  ЦДЦ на неделно ниво, покажуваат дека на 2 октомври процентот кај невакцинираните е 7.29 во однос на целосно вакцинираните кој изнесува 0,55 отсто на 100.000 луѓе.

Според информациите на Канцеларијата за национална статистика на Англија (ONS),  за смртните случаи помеѓу 2 јануари и 24 септември 2021 година, пак, ризикот од смртта прилагодена на возраста од ковид-19 била 32 пати поголем кај невакцинираните, во однос на целосно вакцинирани поединци.

Имајќи ги во предвид сите посочени наоди од релевантни истражувања и анализи на официјални институции, оценуваме дека тврдењето изнесено во Фејсбук објавата што ја рецензираме е неточно и невистинито. Искуствата од имунизацијата и кај нас и во светот,  го покажуваат токму спротивното, невакцинираните се многу поизложени на опасност од хоспитализации и смрт во споредба со вакцинираните лица.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด