„Фајзер“ не вклучува трометамин во својата вакцина за да спречи срцев удар

Објавено на 20 ноември, 2021 во 11:55

Постот нецелосно ја информира јавноста, односно му недостига контекст. Точно е дека „Фајзер“ во вакцината за деца под 11 години ја додава состојката трометамин, но оваа состојка ја додава и во вакцините за тинејџери и возрасни. Не е точно дека трометаминот се додава за да се спречи срцев удар по примање на вакцината, туку за да се олесни нејзиното одржување и траење. Трометамин има и во вакцината на „Модерна“, но и во други вакцини и лекови одобрени од ФДА

Пост на Фејсбук (во меѓувреме избришан) ја манипулира јавноста дека во вакцината на „Фајзер“ одобрена за аплицирање кај деца од 5 до 11 години, тајно бил додаден лекот трометамин кој имал „многу потенцијално сериозни несакани ефекти“.

ФАЈЗЕР КРИЕ ЗА ТРОМЕТАНИНОТ ВО ДЕТСКИТЕ “ВАКС КОВ”

( Документот на мегдан )

Трометамин

Документите покажуваат дека Pfizer тајно додала лек за срцев удар, во детските вакцини против КОВИД.

10 ноември 2021 година

Новообјавен документ покажува дека нарко гигантот Pfizer додал таен лек за срцев удар во детската верзија на “вакцини”.

Советодавниот комитет на Администрацијата за храна и лекови (ФДА) кој гласаше 17 спрема 0 за одобрување на апчиња за деца на возраст од пет години, беше известен дека детската формулација на лекот содржи трометамин (Трис), хемикалија која ја намалува киселоста на крвта и ги стабилизира луѓето кои доживеале срцев удар.

Целосното тврдење: „Тие го заменија солениот пуфер во вакцината со лек наречен трометамин. Тоа е лек кој им се дава на луѓето откако ќе доживеат срцев удар. Тоа е произведувач на киселина во крвта. Има многу потенцијално сериозни несакани ефекти“, се вели во постот кој го анализираме.

 

Точно е дека во вакцината на „Фајзер“ за деца има трометамин, но она што недостига во постот е да се објасни дека компанијата ја додава оваа состојка и во своите вакцини за возрасни и тинејџери. Клиничките испитувања на „Фајзер“ покажуваат дека новата формула за вакцина која содржи трометамин е безбедна.

Неколку други вакцини одобрени од американската Агенција за храна и лекови (ФДА), исто така, содржат трометамин, пишува сервисот за проверка на факти на „Асошиејтед прес“.

ФДА на 29 октомври даде зелено светло за примена на вакцината против ковид-19 на компанијата „Фајзер-Бионтек“ за деца на возраст од 5 до 11 години, а конечната одлука за тоа ќе ја донесе американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

ФДА во одобрението за итна употреба на вакцината „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години препорача помали дози од оние што се даваат на возрасните и на тинејџерите. Дозата што е одобрена за децата од страна на ФДА е една третина од онаа што се дава на другите старосни групи.

Агенцијата, исто така, како што пишува „Асошиејтед прес“ (АП), одобри нова формула за вакцините на Фајзери за деца и за возрасни, која вклучува трометамин, состојка што се користи за зголемување на времето на складирање во фармацевтски производи.

Постот што го анализираме тврди дека новата формула за вакцина е само за деца и дека додадената состојка претставува сериозен медицински ризик, што не е точно.

Оваа нова формула е исто така овластена за употреба кај поединци на возраст од 12 години и постари, изјавил за АП портпаролот на ФДА, Абигејл Капобијанко.

Капобијанко додал дека трометаминот се користи во други вакцини и производи одобрени од ФДА, вклучително и вакцините против денга, сипаници и ебола, како и во лекови за дијабетес „хумалог“. Трометамин има и во вакцината на „Модерна“.

Трометаминот е додаден во новата формула за да може вакцините на „Фајзер“ да се чуваат подолг периоди, соопштија од компанијата и ФДА, пренесува АП.

За да се овозможи продолжено време на складирање, се користи алтернативен тампон, познат како „трис тампон. Ова и овозможува на мРНК вакцината да се спротивстави на разградувањето на подолг временски период пред администрацијата, рече портпаролот на „Фајзер“, Џерика Питс.

 

Питс додаде дека новата формула дозволува вакцината да се чува во фрижидер до 10 недели.

Д-р Питер Маркс, директор на Центарот за биолошка евалуација и истражување при ФДА, го повтори ова на брифинг за новинарите.

Оваа формулација е постабилна на ладни температури подолги временски периоди и им овозможува поголема флексибилност на давателите на вакцинација.

Новата формулација содржи трометамин, кој е познат како трис пуфер и вообичаено се користи како пуфер во различни други вакцини и биолошки средства одобрени од ФДА, вклучително и производи за употреба кај деца, рече Маркс

Иако е точно да се каже дека трометамин може да се користи за лекување на метаболна ацидоза, состојба поврзана во некои случаи со операција на бајпас на срцето, тој е исто така вообичаена стабилизирачка состојка, позната како трис пуфер, во вакцини, лекови и други немедицински производи, пишува „Ројтерс“.

Токму еден од најголемите недостатоци на „Фајзер“ вакцината против ковид-19 е нејзиниот строг услов за складирање на ултра ниски температури. Откако ќе се одмрзне, вакцината се остава со еден месец рок на траење во фрижидер.

Вистина е дека трометаминот се користи во хируршки процедури за срцев бајпас, велат медицинските експерти кои ги контактираше австралискиот „Асошиејтед прес, но како што нагласиле тие, соединението не се користи за намалување на ризикот од срцев удар во вакцината „Фајзер“, како што се тврди во постот што го анализираме.

Исуру Ранасинге, постар кардиолог во болницата „Принц Чарлс“ во Бризбејн, вели дека нема докази дека додавањето на трометамин го намалува ризикот од срцев удар кај никого, а камоли кај децата.

Ние секако не го користиме за таа цел кога лекуваме пациенти со срцев удар и никогаш не сум познавал некој што го користи за оваа намена, изјави д-р Ранасинге за австралискиот АП.

Џозеф Глајх, консултант специјализиран за аналитичка и фармацевтска хемија, во изјава за АП, вели дека иако трометаминот „може да има некои ефекти при повисоки дози, веројатно е дека во овие производи се користи на многу пониски нивоа и затоа треба да се смета за безбеден“.

Клиничките студии беа извршени со оваа формулација и не беа забележани сериозни несакани настани кај повеќе од 3.000 пациенти, додаде Глајх.

Од сето ова можеме да заклучиме дека постот нецелосно ја информира јавноста, односно му недостига контекст. Точно е дека „Фајзер“ во вакцината за деца под 11 години ја додава состојката трометамин, но оваа состојка ја додава и во вакцините за тинејџери и возрасни. Не е точно дека трометаминот се додава за да се спречи срцев удар по примање на вакцината туку за да се олесни нејзиното одржување и траење. Трометамин има и во вакцината на „Модерна“, но и во други вакцини и лекови одобрени од ФДА.

Овој напис е изработен во рамките на Проектот за брзо справување со вакциналните дезинформации, имплементиран од Фондацијата МетаморфозисТој е првично објавен во Вистиномер, а e овозможен со поддршка на Балканскиот фонд за демократија, проект на Германскиот Маршалов фонд на САД (BTD – The Balkan Trust for Democracy, a project of the German Marshall Fund of the United States). Содржината на написот е одговорност на авторот и не секогаш ги одразува ставовите на Метаморфозис, БТД или нивните партнери.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด