Лага е дека дошол крај на короната во Америка

Објавено на 22 јануари, 2022 во 14:16

Не е вистина дека со прекинувањето на испраќање статистика за смртност од болниците до Одделот за здравство и социјални услуги на САД, настапил некаков крај на ковид-пандемијата. Напротив, омикрон варијантата е најдоминантна во САД и галопира. Тоа што една државна агенција веќе не бара да ѝ се доставуваат извештаи за болничка смртност од ковид-19, не значи дека таква евиденција не се води или дека не се доставува до Центарот за контрола и превенција на болести

Рецензираме пост на Фејсбук во кој се вели дека е дојден крајот на пандемијата со коронавирусот во Америка,  бидејќи веќе нема да се бројат случаите на починати од Ковид-19. Објавата се темели на текст објавен на веб-страницата Коловрт.

Одделот за здравство и социјални услуги на САД нема веќе да бара од болниците да ги пријавуваат дневните смртни случаи во оваа агенција, според соопштението што го објавија на нивната веб страница на 6 јануари 2022 година.

Но, Центарот за контрола и превенција на болести на САД и понатаму бара од болниците да доставуваат дневни извештаи за починатите.

Ова е погрешно. Дневните бројки на починати кои ги следи јавноста, на пример оние кои ги објавува Њујорк Тајмс, не се базираат на податоци од Одделот за здравство и социјални услуги на САД, туку на бројки од Центарот за контрола и превенција на болести и од локални и државни здравствени авторитети добиени директно. И понатаму ќе ги гледаме истите бројки и статистики објавувани досега, вели Ерин Кисан, основач на проектот на Атлантик за следење на Ковид-19.

Според она што Њујорк Тајмс го наведува како извор на нивните дневни статистики на починати од Ковид-19, тоа се ,,локални и државни здравствени агенции”.

Портпаролката на Њујорк Тајмс Даниеле Роудс за Инсајдер вели дека податоците за смртните случаи што ги објавува реномираниот весник не се базираат на податоци и статистики од Одделот за здравство и социјални услуги на САД (HHS). Оттаму, Њујорк Тајмс само презема податоци за хоспитализирани и достапни кревети на интензивна нега.

Нашиот тим ги собира податоците за смртните случаи на државно и локално ниво и од Центарот за контрола и превенција на болести кој уште бара владите во секоја држава да пријавуваат колку смртни случаи имале, вели Роудс за Инсајдер.

Џастин Фелдмен, епидемиолог од Универзитетот Харвард, на Твитер напиша дека промените во тоа што HHS веќе не бара да се пријавува смртноста, не значи дека ќе го афектираат бројот на смртни случаи што јавноста секојдневно го гледа. Според него, смртните случаи главно се регистрираат кога ќе се достави извештај до канцеларијата за статистика на секоја држава во САД, а потоа оваа канцеларија им ги соопштува збирните бројки на Центарот за контрола и превенција на болести, на медиумите и на некои јавни сајтови.

Да не заборавиме дека смртноста пријавена само во болниците дава нецелосна слика. Според Центарот за контрола и превенција на болести, една третина од пријавените смртни случаи поради Ковид-19 во 2020 се случиле надвор од болниците, иако експертите веќе потенцираа дека бројот на починати во пандемијата е најверојатно повисок од оној што е генерално пријавен.

Портпаролката на HHS вели дека податоците за смртноста во САД остануваат и понатаму јавно достапнии тоа преку Центарот за контрола и превенција на болести на САД.

И навистина, кога ќе отидете на веб страницата на Центарот за контрола и превенција на болести на САД, може да ја пронајдете тековната статистика за починати од Ковид-19 во цела Америка и тоа по недела и по држава.

Доктор Џорџ Кабаљеро, пак, не се согласува дека непријавувањето на смртните случаи до Одделот за здравство и социјални услуги на САД, нема да влијае на тоа како Американците се информирани за смртноста од Ковид-19. Тој смета дека со новата регулатива, статистиката на починати ќе биде застарена, ќе ѝ треба повеќе време за да се ажурира. Но, и неговата критика на одлуката не оди во насока на лажниот пост кој го рецензираме дека ,,е дојден крајот на короната во Америка”, туку дека граѓаните ќе бидат понеинформирани кога смртноста од омикрон ќе почне да расте.

Оваа промена на правилата значи дека кога смртноста од омикрон ќе порасне, нема да знаеме, и ќе се прашуваме колку помалку починати се пријавени отколку во реалноста во актуелниот момент, вели Кабаљеро.

Значи, дури и непријавувањето до Агенцијата, не е спорно, бидејќи така се означува крај на смртноста од Ковид-19, туку зошто граѓаните може ненавремено да добиваат ажурирани информации. Инаку, смртноста во САД од Ковид-19 до 17 јануари 2022 година е 854 илјади лица.

Оттука, оценуваме дека не е вистина дека со самото прекинување на испраќање статистика за смртност од болниците до Одделот за здравство и социјални услуги на САД, настапил некаков крај на ковид-пандемијата. Напротив, омикрон варијантата е најдоминантна во САД и галопира. Тоа што една државна агенција веќе не бара да и се доставуваат извештаи за болничка смртност од Ковид-19, не значи дека таква евиденција не се води или дека не се доставува до Центарот за контрола и превенција на болести. Токму од Центарот за контрола и превенција на болести потекнуваат статистиките што општата јавност ги гледа во Њујорк Тајмс и други кредибилни медиуми кои водат евиденција за смртноста од Ковид-19.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด