Во вакцината против ковид нема ебола

Објавено на 17 ноември, 2021 во 08:23

Повеќе студии покажуваат дека вакцината против ковид-19 генерира зајакнувачки за имунитетот бели крвни зрнца, наречени Т клетки, специфични за ковид-19. Овие Т клетки помагаат имунитот систем да го организира одговорот и да ги убие клетките кои се инфицирани со вирусот ковид-19. Самиот производител „Џонсон и Џонсон“ гарантира дека нема да се заразите со ебола вирусот ако ја примите вакцината против ковид-19, наречена „Џенсен“, ниту пак, доклоку примите  вакцина против ебола

Во постот што го рецензираме се тврди дека во вакцините против ковид -19, има вирус ебола. Доктор Аријана Лав, е жената која го дава ова тврдење кое се однесува на вакцината на „Џонсон и Џонсон“:

Имаше шокантно откритие од универзитетот во Стокхолм кое откри дека спајк протеинот од вакцините пенетрира во клетките на вакцинираните, доаѓајќи до нуклеусот на клетката, оневозможувајќи ја клетката да си го репарира сопствениот ДНК. Ова не е случајно. Овие вакцини ги бришат гените одговорни за поправка на ДНК засекогаш во луѓето. Овие вакцини ги кодираат клетките со спајк протеини на ебола. Ова се случува со вакцината на „Џонсон и Џонсон“. Низ моите истражувања дознав дека бришењето на овие гени индуцира СИДА, создава тромбоза и запушување на вените, вели Лав во видеото. (од почеток до 1 минута и 21 секунда во видеото).

Во 1 минута и 35 секунда од видеото, таа додава дека од вакцината се создава траен стерилитет. Во 1 минута и 48 секунда од видеото вели дека вакцината води до зголемување на стапката на канцер.

Но, во овие тврдења нема вистина.

Нема докази дека вакцините против ковид-19, се поврзани со болести како канцер или ХИВ.

Повеќето научници забележуваат дека инциденцата на канцер опаѓа за време на пандемијата, зашто 20 проценти од луѓето мораа да ги одложат третманите и медицинската нега за време на пандемијата, вклучително и тестовите и дијагностиката на канцер.

Повеќе студии покажуваат дека вакцината против ковид-19 генерира зајакнувачки за имунитетот бели крвни зрнца, наречени Т клетки, специфични за ковид-19. Овие Т клетки помагаат имунитот систем да го организира одговорот и да ги убие клетките кои се инфицирани со вирусот ковид-19. Т клетките играат голема улога во одбраната на телото против вируси и бактерии, како и против канцер. Не се покажало дека вакцините против ковид  ги поттиснуваат Т клетките и нема докази кои укажуваат дека вакцините против ковид го ослабуваат имуниот систем, или дека ги прават луѓето поподложни на канцер или други болести, како автоимуните болести. Нема податоци кои покажуваат раст на ХИВ позитивните меѓу вакцинираните.

Центарот за контрола и превенција на болести на САД препорача луѓето кои се имунокомпромитирани да примат вакцина против ковид-19 и некои луѓе што се болни од канцер да примат бустер доза. Повеќето експерти и медицински групи препорачуваат повеќе луѓе со канцер да примат вакцина против ковид-19 веднаш штом им стане достапна. Пациентите со рак имаат тенденција да се поподложни на сериозна болест ако се заразат со ковид, поради ослабениот имунитет од канцерот и третманите за канцер.

На официјалната страница за вакцинација на Република Северна Македонија наведено е дека мРНК вакцините не ја менуваат вашата ДНК на кој било начин и затоа не можат да предизвикаат рак.

Вакцините за Messenger РНК (мРНК) ги учат клетките како да создадат протеин што предизвикува имунолошки одговор ако некој се зарази. мРНК што се инјектира во вашето тело не комуницира со вашата ДНК. Откако мРНК ќе ја заврши својата работа, вашите клетки ја распаѓаат и расчистуваат од вашето тело. Нема трајни ефекти од мРНК во вакцината, пишува на специјалната веб-страница посветена на вакцините.

Самата компанија „Џонсон и Џонсон“, за својата вакцина наречена Џенсен, пишува на својата официјална веб страница.

Првата доза на вакцината против ебола, ја користи истата технологија како онаа на вакцината на „Џонсон и Џонсон“ против ковид-19,  Џенсен. Вакциналниот режим на вакцината против ебола, се состои од две дози, секоја од нив содржи различен носач, односно различен вирален вектор.  Векторот што се администрира во првата доза се базира на Janssen’s AdVac® технологија, а векторот администриран во втората доза се базира на MVA-BN® технологија од Баваријан Нордик. Секоја технологија користи различен тип на вирус кој е модифициран, така што може безбедно да се реплицира во човековото тело и да го носи генетскиот код за еден или повеќе протеини, од втор таргет вирус, во случајов ебола вирусот. Протеините создадени од гнеетскиот код, иницираат имун одговор против ебола вирусот, без притоа да ја предизвикаат болеста. И поради тоа што носечките вируси се модифицирани, НЕ МОЖАТ ДА ПРЕДИЗВИКААТ БОЛЕСТ. Платформата на виралниот вектор на Џенсен АдВак, е истата технологија која што беше користена во вакцината против ковид, како и истражувањата за вакцини против ХИВ и Зика вирусите

Што значи, самиот производител гарантира дека нема да може да се заразите со ебола вирусот, дури и ако ја примите нивната вакцина против ебола. Истото следува и за вакцината против ковид на „Џонсон и Џонсон“. Вирусите во нив се модифицирани. Нема да се заразите ни од ебола ни од ковид, без разлика која од двете вакцини ќе ги примите.

Што се однесува, пак, до тврдењето дека вакцините создаваат траен стерилитет односно неплодност, Центарот за контрола и превенција на болести, вели дека може да се вакцинираат и тие кои сакаат да останат бремени во иднина, бидејќи вакцините не создаваат неплодност.

Вакцините немаат во себе жив вирус и не можат да ги заразат со ковид ни мајката ни бебето.

И владата на Австралија официјално тврди, дека вакцините против ковид-19 не предизвикуваат стерилитет.

За вакцините генерално е познато дека треба да се примаат од страна на жени кои планираат да забременат. Вакцините можат да превенираат сериозни компликации за време на бременоста. Како што „Вистиномер“ претходно пишуваше,  бројни медицински професионалци, советуваат да се прими вакцина против ковид бидејќи не предизвикуваат неплодност.

Поради горенаведените аргументи, оценуваме дека не е вистина дека со вакцина против ковид ќе се заразите со ебола, како ни дека вакцините против ковид предизвикуваат траен стерилитет, канцер или СИДА.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด