Во вакцините против ковид-19 нема живи паразити и полипи

Објавено на 11 ноември, 2021 во 14:49

Научната јавност е децидна дека е невозможно паразити или кое било друго живо суштество, да постојат во вакцината против ковид-19. Водата и другите течности во вакцината се прочистуваат под строги услови, што спречува какви било паразити или други живи организми во вакцината . Вирџинија Сереин, истражувач во француската лабораторија CEMES и генерален секретар на Европското здружение за микроскопија, вели дека фотографиите кои се прикажуваат во ова видео „на никаков начин не се научен доказ“

Пост на Фејсбук шири дезинформации дека вакцините против ковид-19 содржат „живи паразитски агенси“ слични на слатководниот полип хидра вулгарис кој постојано се регенерира. Ваквите тврдења се неосновани, производителите на вакцини се децидни дека вакцините не содржат живи организми.

ИСТРАЖУВАЧИТЕ ШОКИРАНИ

На д-р Мадеј и се придружи Питерс за да разговараат за шокантните наоди за вијалата со вак*цина испитана на американска почва, од микроскоп со бело светло. Имаше метални фрагменти, чудни синтетички предмети кои сами се склопуваат и некои влакна како моргелон. Имаше суштество со пипала што се движеше на стаклен тобоган што изгледаше како да е самосвесно. Хидра вулгарис? Д-р Мадеј, исто така, разговараше за суштеството со д-р Лери П, се вели во постот кој го анализираме.

Постот се повикува на видео во кое се изнесени наводи на жена претставена како „д-р Кери Мадеј“ која тврди дека ги анализирала шишенцата со вакцините „Џонсон и Џонсон“ и „Фајзер“ под микроскоп. Мадеј на својата веб-страница се опишува себеси како остеопат која сега го посветува своето време на „едуцирање на другите за вакцините, нанотехнологијата и човековите права“.

Во видеото, Мадеј прикажува фотографии кои наводно покажуваат дека во вакцините против ковид-19 има подвижни честички, тврдејќи дека тоа се живи паразитски микроорганизми слични на хидра вулгарис, слатководен полип кој постојано се регенерира.

Мадеј сугерира дека организмите може да се размножуваат и да формираат независни невронски мрежи во оние кои примиле вакцина против ковид-19 кои на крајот би можеле да влијаат на нивните мисли и постапки.

Ако овие организми можеа да продолжат да растат затоа што очигледно се наоѓаат во вијалите, ако можат да продолжат да растат во тело, ајде да претпоставиме дека тие можат да направат своја нервна мрежа, надвор од твоето тело. Ова не е добро, тоа значи сопствен комуникациски систем, вели д-р Мадеј.

Што е хидра вулгарис?

Хидра вулгарис е полип кој живее во слатки води, мало животинско слатководно водородче со должина од 10 мм до 30 мм и ширина околу 1 мм кое има способност постојано да се регенерира.

Хидра вулгарис е слатководно животно поврзано со медуза. Тоа не е некое манијакално чудовиште што го контролира мозокот – ова е глупост и не вреди ниту да се размислува за тоа. Не е можно вакцините да содржат живи паразитски агенси. Ова е произволно тврдење и ги игнорира чекорите за стерилизација што се на место, изјавил за „Ројтерс“ д-р Амеш Адаља, постар научник од Центарот за здравствена безбедност „Џон Хопкинс“.

Тој додал дека не е можно да се каже какви се фотографиите прикажани во видеото, или дали супстанците биле додадени во вијалите по производството, имајќи предвид дека анализата не била контролирана научна студија за да се утврди контаминација.

Џером Мартин, коосновач на Опсерваторијата за транспарентност на политиките за лекови (l’Observatoire de la transparence dans les politiques du medicament), во изјава за „Обсерверс Франс 24“ вели дека би било невозможно паразити или кое било друго живо суштество, да постојат во вакцината против ковид-19.

Водата и другите течности во вакцината се прочистуваат под строги услови, што спречува какви било паразити или други живи организми во вакцината, изјавил Мартин за тимот „Обсерверс Франс 24“.

Вирџинија Сереин, истражувач во француската лабораторија CEMES (Centre d’Élaboration de Matériaux et d’Études Structurales) и генерален секретар на Европското здружение за микроскопија (EMS), вели дека фотографиите кои во видеото ги прикажува Мадеј „на никаков начин не се научен доказ“. Според неа, набљудувањето на Мадеј на таканаречените паразити не било правилно спроведено на научен начин.

Тоа не беше спроведено на ниска температура, со научна процедура и контролирана средина. Така, организмот на сликата може да биде речиси сè, вели Сереин за „Обсерверс Франс 24“.

„Фајзер“ и „Џонсон и Џонсон“ ги отфрлаат тврдењата дека во нивните вакцини има живи организми

Од компанијата „Џонсон и Џонсон“ во изјава за „Ројтерс“, тврдењата на Мадеј ги оцениле како дезинформации. Од компанијата посочуваат дека сите состојки на нејзината вакцина против ковид-19 се јавно достапни преку Националниот институт за здравје (NIH).

Заедно со неактивните состојки, вакцината против ковид-19 Џонсон и Џонсон ја содржи активната состојка Ad26.COV2.S, вирусен генетски материјал кој не може да се копира сам, изјавиле од компанијата за Ројтерс.

Од Фајзер, исто така, во изјава за „Ројтерс“ потврдуваат дека нивната вакцина против ковид-19 не содржи никакви вирусни честички или живи компоненти. Станува збор за синтетичка мРНА вакцина од која целосниот список на состојки може да се најде на веб-страницата на Управата за храна и лекови (ФДА) на САД.

Состојките на вакцините кои се достапни во Северна Македонија, исто така, се јавно објавени и можат да се најдат на веб-страницата „ковид19вакцинација.мк“.

Од сето ова можеме да заклучиме дека овластените и одобрени вакцини против ковид-19 на компаниите „Фајзер“ и „Џонсон и Џонсон“ не содржат живи паразитски агенси кои можат да се размножуваат и да градат невронски мрежи. Според тоа, постот го оценуваме како невистинит.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด