Дечињата од велешката градинка го одбележаа почетокот на Европската недела на мобилност (фото)

Објавено на 16 септември, 2022 во 13:22
Фото: Општина Велес

Дeчињата од детската градинка „Димче Мирчев“ преку игра, дружба и забава го одбележаа почетокот на Европската недела на мобилност којашто ќе трае до 22 септември.

Фото: Општина Велес

-Дечињата преку креативно – едукативна работилница земаа учество во одбележувањето на оваа недела, соопштија од Општина Велес.

-Од најмали се учиме, преземаме чекори и мерки и се стремиме кон јаглеродно-неутрална животна средина, велат од ОЈУДГ „Димче Мирчев“.

Фото: Општина Велес

Во соработка со спортската академија „Јуниор“ од Велес, дечињата од градинката на новата pump или скокачка патека како и на игралиштето во Градскиот парк спортуваа, возеа велосипеди, тротинети, се дружеа, забавуваа и најбитно уживаа.

Стефани Манева

фото:

Фото: Општина Велес
Фото: Општина Велес
Фото: Општина Велес
Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.