Училиштето во село Ваташа доби спортска сала (Видео)

Објавено на 28 јули, 2022 во 14:44

Спортската сала во ООУ „Димката Ангелов Габерот“ с елоВаташа, Кавадарци од денеска и официјално е предадена во функција.

После многу години село Ваташа доби современа спортска сала . Истата се изгради за помалку од една година и сега учениците ќе имаат можност наставата по физичко образование да ја изведуваат во овој објект. За оваа инвестиција Општина Кавадарци издвои 19 милиони денари од својот буџет. Спортската сала се протега на површина од 400 м2.

Во Кавадарци се реализираат значајни инфраструктурни проекти вредни повеќе од три милиони евра. Денеска градоначалникот Митко Јанчев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски извршија увид во градежните активности.

Ангел Данов

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.