СЕММ одржа онлајн средба со новинарите во Вардарски регион

Објавено на 7 јули, 2021 во 15:25
Марина Тунева, Извршна директорка на СЕММ

Онлајн средба со новинарите во Вардарски регион одржа, денеска, среда, 7 јули , 2021 година Советот за етика во медиумите. На средбата Извршната директорка Марина Тунева ги запозна присутните со предизвиците и состојбите во медиумското известување во време на Ковид – 19. Тунева пред присутните ги соопшти, меѓу другото, најзначајните активности што СЕММ ги спроведе во услови на пандемија.

„Подготвени се Насоки за етичко известување во онлајн медиумите како надополнување на одредбите содржани во Кодексот на новинарите, донесен во 2001 година, со цел да се одразат спецификите на овој тип медиуми. Исто така, сè уште најголем број од жалбите што СЕММ ги добива се однесуваат на онлајн медиумите. Имајќи предвид колку се бројни, тоа можеби е очекувано, но исто така има и бројни злоупотреби во медиумскиот простор. Сите знаеме колку често се дискутираше на оваа тема. Затоа одлучивме да продолжиме со нови иницијативи во оваа сфера. Креирањето на Насоките за етичко известување во онлајн медиумите следуваше по формирањето на Регистарот на професионални онлајн медиуми што го формиравме на крајот на 2019, а го промовиравме во 2020 година. Тука не застанавме со надградувањето на етичката рамка. Подготвивме и Насоки за инклузивно известување  за пандемијата, бидејќи многу често од граѓанскиот сектор и граѓаните добивавме сугестии за недоволно застапен глас на ранливите групи во медиумското известување за да се почувствуваат вклучени во редовното известување“, рече Тунева.

Директорката на СЕММ ги извести новинарите дека освен постапувањето по жалбите за не професионално работење, што е главна работа на советите за етика во земјите на Европа, македонскиот се вклучува и во друг тип на активности со цел да се разбере неговата улога и мисија и да се работи на поттикнување на професионалното медиумско работење. Така додека  се одржуваше  денешната работна средба со новинарите од Вардарски регион, на афирмативен начин, преку ФБ страницата, СЕММ ги соопшти најдобрите новинарски стории за инклузивно известување со цел да продолжи традицијата на наградување на професионалното новинарство и доброто информирање. Освен оваа активност СЕММ организира и обуки, подготвува сопствени истражувања, надградба на етичката рамка, организирање конкурси со цел да се етаблира саморегулацијата на овој простор колку што е можно повеќе.

На денешната средба особено беше ставен акцент на појавата на сензационалистичките медиумски производи, неправењето разлика помеѓу новинарска и рекламна содржина како и недоволната заштита на приватноста и личните податоци,  што не е случај само во државата.  Ги има и во други држави во Европа, покажа истражувањето на СЕММ.

Анализата на работата на Комисијата за жалби на СЕММ за 2020 година покажа двојно зголемен број на пристигнати жалби во споредба со 2019 година. До Комисијата, минатата година, беа адресирани 140 наспроти 83 жалби во 2019 година. Значајно е што има зголемен број на решени жалби, по пат на медијација или користењето на овој принцип овозможи решение на 13 жалби што во проценти изнесува 15 отсто од вкупниот број наспроти само четири во 2019 година.  Лани 109 жалби беа со детектирани елементи на нарушување на Кодексот на новинарите, додека 18 случаи се отфрлени и не е започнато постапка.

„Трендот на медијација очекуваме да биде идентичен или зголемен и во 2020 година што значи дека и двете засегнати страни, жалителот од една и засегнатиот медиум до кого е упатена жалбата од друга страна, се’ почесто комуницираат и соработуваат со саморегулаторното тело. Особено онлајн медиумите, интернет порталите. Односно по испратеното барање за одговор од наша страна со нотирани жалбени наводи истакнати од жалителот се’ почесто медиумите одговараат на тие жалби и објаснуваат зошто го објавиле тој текст или друга спорна содржина“, рече Даниел Димитриевски, Координатор за програми и прием на жалби на СЕММ.

Трендот на зголемен број на жалби продолжува и годинава. Комисијата во првите шест месеци доби  95 жалби што споредбено со истиот период минатата година е повеќе за 20 до 30 отсто. Во 2020 година, 5,5 отсто изнесува бројот на жалби во кои се детектирани  говор на омраза, дискриминација, стигматизација и слично. Но, се пријавуваат случаи, за содржини кои се објавени на интернет порталите откако ќе се објават првично на социјалните мрежи, во кои се позачестен е говорот на омраза. Тоа говори дека се уште има голем простор за работа за што  е потребно системско решение и ангажман и на граѓаните и на граѓанските организации, како и навремени реакции на јавните институции задолжени да реагираат за ваквите појави. 

Во дискусијата во која се вклучија новинарите од Вардарски регион, во услови на Ковид-19, беа истакнати проблеми во комуникацијата со локалните институции, нивната полу или целосна затвореност, како и неможноста да информираат изворно од работата на општинските кризни штабови. Новинарите ја истакнаа фактичката состојба со малиот број на вработени или ангажирани новинари кои не секогаш беа во можност навреме да ги обезбедат точните информации поради кампањскиот пристап на јавните здравствени институции.

Новинарите во услови на игнорирање од нив ги користеа само официјалните информации на националните здравствени установи  и не можеа да реагираат навремено на одредени забуни што ги внесуваа граѓани или опозициските партии. Новинарите, исто така, ги отворија и прашањата за прилагодување на Кодексот на новинари на актуелните општествени случувања или подготвување на нов со оглед на тоа што е донесен во 2001 година, како и користење на нови формати во известувањата за пандемијата со Ковид-19 по примерот на странски медиуми кои воведоа пракса на посуптилно известување  во текстовите, се со цел да се избегнат досадните и стериотипни извештаи составени само од бројки на заболени, активни или починати граѓани, што ги заплашуваа граѓаните.

Овој настан е во рамките на проектот ,,Поддршка на слободата на изразување во медиумите во Северна Македонија’’ што го имплементира Советот за етика во медиумите (СЕММ), со поддршка на делегацијата на ЕУ во Р. Северна Македонија.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด