Пораз на домашен терен на ГОК „Борец“ од тетовчани

Објавено на 28 март, 2022 во 10:00
Фото: ГОК„Борец“

Во првата државна плеј оф одбојкарска лига ГОК „Борец“ изгуби од ОК „Сее Универзитет Тетово“ со резултат 0:3. По сетови 16:25,15:25 и 23:25.

Одбојкарите на Борец го одиграа најслабиот натпревар во годинешново првенство. Против составот од Тетово одиграа под секое ниво, делуваа незаинтересирано, безкрвно. Гостите не покажаа некоја игра но беа подобри и заслужено стигнаа до победата.

Во првите два сета играчите на Борец делуваа како почетници и како да се натпреваруваа кој повеке да згреши. Лоши сервиси, очајна игра во поле, приемот никаков, на мрежа немоќни се карактеристиките од двата сета.

Фото: ГОК„Борец“

Во третиот сет публиката проследи рамноправна игра но во финишот повторно гостите помалку грешеа.

Можеби остварувањето на целта, пласманот во плеј офот во првите шест екипи, но и заминувањето на полусезоната на двата украински одбокари, се причина да спласнат амбициите во вториот дел на првенството. Или ова беше само лош ден. Останува да видиме.

Лазар Лазаровски

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.