ЗСР„ Бабуна“ победник на Куп на Македонија „Гемиџии – 8 Септември“

Објавено на 12 октомври, 2021 во 10:01

На езерото „Младост“  се одржа купот на Македонија „Гемиџии – 8 Септември” со учество на 11 екипи од земјата. Организатор беше Македонската риболовна федерација а домаќин беше Здружението на спортски риболовци „Бабуна” Велес.

Иако временските услови беа лоши, врнеше непрекинато дожд, уловот беше инзвореден. Уловени се вкупно 519 кг и 760 грама крап. Најголем улов имаа домаќините од 10 кг и 820 гр.

Победи  екипата на „Бабуна 2“ со улов од 152 кг и 010 грама пред  „Бабуна 1“ со уловени 67.470 кг додека трета е екипата на “Миа еко фиш” Мастери од Скопје со улов од  60.020 кг.

По подолго време ова беше одржан натпревар од највисок ранг на езерото „Младост” додека риболовците на  ЗСР „Бабуна“ вложија надчовечки напори за да ја подготват патеката.

Лазар Лазаровски

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.