165 нови случаи на ковид, пријавени 3 починати лица

Објавено на 13 септември, 2022 во 15:01

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.088 тестови, а регистрирани се 165 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 91, Куманово и Прилеп – по 11, Кавадарци – 9, Велес – 7, Охрид и Берово – по 4, Битола, Тетово и Струмица – по 3, Гостивар, Штип, Кичево, Кочани, Гевгелија , Кратово и Крушево – по 2, Ресен, Неготино, Крива Паланка, Делчево и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (165), регистрирани се 39 реинфекции.

Регистрирани сe 384 оздравени пациенти од: Скопје – 127, Битола – 51, Прилеп – 30, Тетово – 24, Делчево – 18, Штип и Кичево – по 13, Кавадарци и Ресен – по 11, Радовиш и Крива Паланка – по 10, Велес, Охрид и Кочани – по 9, Крушево – 7, Куманово и Гостивар – по 5, Струга, Гевгелија, Неготино, Берово и Македонски Брод – по 3, Кратово и Македонска Каменица – по 2, Свети Николе, Виница и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, регистрирани се 3 починати лица, по едно лице од Скопје, Битола и Гостивар, на возраст од 70г-78г. Сите лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 05.09-10.09.2022

Направени се 1.088 тестови: ИЈЗ-157, ЦЈЗ Скопје-78, ЦЈЗ Битола-16, ЦЈЗ Прилеп-19, ЦЈЗ Тетово-19, ЦЈЗ Куманово-26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-9, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–75, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-27, Биотек-25, Систина-42, лабораторија Лаор-5, Синлаб-13, Ремедика-17, Плодност-7, Генеа-4, Никоб Лаб-46, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-7, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-5, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 458.

Досега во земјата се направени вкупно 2.159.252 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.748, бројот на оздравени пациенти е 331.595, на починати е 9.515, а бројот на активни случаи изнесува 638

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.