Царинска управа: Запленета голема количина тутун и цигари без акцизни маркички

Објавено на 5 мај, 2023 во 13:37

Запленети се 260 кг тутун, 12.800 парчиња цигари и 240 електронски цигари во координирана акција на Секторот за контрола и истраги на Царинската управа со единицата за економски криминал при Одделот за крим полиција при МВР и службени лица од Државниот пазарен инспекторат и Управата за јавни приходи, извршена во текот на вчерашниот ден во Тетово.  

Со ова е спречен обид за пуштање во промет на акцизна стока за која е избегнато плаќање на акциза во износ од 600 илјади денари.

Во заедничката акција, спроведена со цел откривање на производи без платена акциза, при контрола на неколку локации во Тетово, кај две правни и девет физички лица беа пронајдени сецкан тутун за пушење, тутун за наргиле, цигари и електронски цигари без акцизни маркички. 

Стоката е привремено одземена, а против лицата ќе бидат поднесени соодветни пријави до надлежните институции.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.